Документалният филм „Моята Звездна Приказка“ е дело на екипа Андрей Христозов – режисьор, Стефан Димов – оператор и Борис Зафиров – организатор терен и интервюиращ. Филмът е 15 минутен разказ за миналото и настоящето, на единствения Планетариум с астрономическа обсерватория в България. Той отваря врати на 6 септември 1975 година. Теменужка Начева е първият назначен на работа в Планетариума и негов директор, в продължение на 34 години.
От 1 януари 1995 година, Планетариумът в Смолян е член на Планетарната Общност със седалище Пасадена, САЩ - най-голямата неправителствена организация в света, за космически изследвания. От 2005 година е сред 100-те национални туристически обекта, под номер 83.
Самият проект за заснемането на филма, започва почти инцидентно, разказва режисьорът Андрей Христозов. Но, романтичните спомени от детството, след посещението на Планетариума и няколко кратки разговора с настоящия директор Марияна Хиджигенчева, се превръщат в истинско вдъхновение за създателите на филма. Въпреки, слабия интерес на младите хора към науката в днешно време, Планетариумът си остава институция, която има важно място в развитието на българската наука и популяризирането на астрофизиката, и астрономията.
Филмът е сниман през ноември, миналата година. Вече с премиера в София, през юли предстои премиерата му в Пловдив. Датата е 17 юли, събота, 18:30, в Lucky Дом на киното. На прожекцията ще присъстват авторите на филма, които ще го представят. След прожекцията е предвидена и дискусия, с творческия екип.
Филмът „Моята Звездна Приказка“ е създаден с финансовата подкрепа, на национален фонд „Култура“.
Режисьорът Андрей Христозов разказва за началото на проекта и за създаването на филма, в неделния „Шейкър“.
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..
Първият фестивал на Античните театри „EX MACHINA“ започва в Пловдив. Осем представления на младежки и професионални артисти от България, Гърция и Италия са включени в тридневната програма на форума. Инициатор за събитието е Античен театър „Огнян Радев“. Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев „Метаморфози“ по Овидий,..
Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми. Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..
Известният пловдивски художник Атанас Маринчешки представя изложбата си "60..." в галерия "Сигна" в Пловдив. Тя включва 23 маслени платна, а с нея Атанас Маринчешки отбелязва своята 60-та годишнина и 10 години галерия "Сигна". Художникът е известен със своята маслена живопис, а от 1984 година до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в..
На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга . Тази година се навършват и 220 години от рождението на любимия разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен. С неговите приказки израстват поколения деца по целия свят. През 1967 г. по решение на Международния съвет за детската книга (с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО)..