Из нашите земи рождението на Йоан Кръстител е известно като Еньовден – българския народен празник, който всяка година честваме на 24 юни. Народът казва, че оттогава започва да се пронизва далечното начало на зимата, а който види на изгрев Слънцето да трепти и танцува, ще бъде здрав през цялата година.
Вярва се още, че различните лековити треви и билки по земите ни имат огромна лечебна сила по изгрев, а водата в изворите и реките, в които слънцето се е окъпало преди да тръгне към зима, е лековита.
И да не забравяме, че на Еньовден се берат 77 билки и половина за лек на всички болести и дори за тази, която е все още неизвестна.
Преплитанията на старите вярвания и християнската традиция оставят красиви следи в живота ни и днес, когато над 300 малки момичета в бяло в Асеновград ще спазят уникалната за страната ни традиция с въвеждането на Божията майка в храма преплитайки я с народните наричания на Еньовден. За ритуала „Калиница“ разказва отец Йордан от асеновградския храм „Св. Николай Чудотворец“.
Следите на древната ни тракийска земя в артефакти и ритуалност ще проследи стартиращият в Културен център ТРАКАРТ Международен фестивал „Дни на тракийската култура“. За историческата мисия на най-древния жив град в Европа – Пловдив да изследва, съхранява и представя нематериалното наследство на траките – събеседници Диди Кузманова – ръководител „Проекти“ в Тракарт и доц. Веселина Вачкова – историк и културолог.
За отзвука на българското вето за Република Северна Македония в ЕС и перспективата на двустранните отношения – събеседник – проф. Кирил Топалов – дипломат и член на Съвместната българо-македонска комисия
За очаквания ефект от новите мерки в подкрепа на малкия и среден бизнес, понесъл ударите на Ковид-кризата и доколко адекватно ще бъде прилагането им в настоящите обществено-икономически условия - доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания към БАН.
В минутите за култура след 9 ч. – ще ви поканим на изложба във Фото-галерия Макс в Пловдив. Автор на изложбата е професорът по лицево-челюстна хирургия, носител на повече от 30 награди в национални и международни фотоконкурси – Росен Коларов, озаглавена „Куба в черно и бяло“.
А в „Добро утро ден“ и в четвъртък гостува световноизвестният цигулар проф. Евгений Шевкенов.
На 27 декември църквата почита Св. Стефан. В петъчното утро ще поздравим имениците, ще ви информираме за актуалната обсттановка след екстремното време от последните дни, ще питаме защо сме оптимисти за себе си и песимисти за дължавата и ще превъртим календара назад със спомени от годината, която си отива. Чуйте - социолога Павел Вълчев от "Алфа Рисърч"..
Честита Коледа! И днес в празничния вариант на утринната програма говорим за традицията, за надеждата и вярата. На втория ден от Коледа, 26 декември, се отбелязва Денят на Бащата. Денят на бащата е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете. В минутите след 9 часа ще говорим за споделеното бащинство и за желаните промени..
"Точно днес" с издание в празничното утро на Рождество Христово - 25 декември. Дните през годината преминаха в очакване на днешното утро, в очакване на по-добро бъдеще и под знака на все още продължаващите войни по света. Сивотата – оцветихме с добро настроение – и точно тези моменти ще си припомняме. Но преди това празника посрещаме..
На Бъдни вечер светът притихва в очакване. В голямата тишина преди Рождество Христово са стаени бляновете ни за по-добри дни, за повече спокойствие, разбиране и обич. Топлината на дома ни омагьоства с радост от присъствия, разговори, споделени емоции, от които блика сила. Силата да бъде пожеланото от нас, а късметът в питката - да сме искрени и..
Служебният премиер Димитър Главчев отправи упрек към народните представители, че са излезли във ваканция, преди да са решили въпроса с бюджета за догодина. Това стана по време на инспекцията му заедно с министъра на енергетиката Владимир Малинов в ПАВЕЦ „Чаира“. Чуйте репортаж от там. В днешното предпразнично предаване ще припомним някои от..