Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повечето ваксинирани изграждат клетъчен имунитет срещу К-19

Стотици се изследвани вече в за наличие на клетъчен имунинет и след ваксина, и след прекаран ковид. Лабораторията в МБАЛ "Пълмед" в Пловдив беше пъравата, която започна да прави тестове за това и след близо два месеца работа вече има първи резултати, които очертават картината. 

Данните показват, че всички, които са преболедували имат клетъчен имунитет, което е добра новина, че при повторна среща с вируса ще имат защита. 

По думите й това не бива да ги отказва да се ваксинират, защото практиката показва, че има повтаряне и дори потретване на заразяването. 

Има и хора с антитела, но нямат клетъчен имунитет, тоест нямат постоянна защита.

При по- голяма част от ваксинираните има клетъчен имутет. В по - висока степен  той е резултат от РНК ваксините. Установен е при 100% от имунизираните с Модерна. Единични са случаите на хора, при които след РНК ваксина няма изграден клетъчен иминитет и те са засечени след ваксиниране с препарата на Пфайзер, тези хора обаче имат имат антитела. Взетите проби показват, че около 60% от ваксинираните с Астра Зенека също имат клетъчен имунинет. 

Д-р Петкова направи уговорка, че методът е нов и данните, които излага не са статистически пълни.

По думите й това, че преболедувалите са развили клетъчен имунитет не бива да ги отказва да се ваксинират, защото практиката показва, че има повтаряне и дори потретване на заразяването. Има и хора с антитела, но нямат клетъчен имунитет, тоест нямат постоянна защита.

Желаещите да се ваксинират в последния месец са едва една четвърт в сравнение с миналия месец. Според нея тази тенденция трябва да се обърне, защото със сигурност ще има още вълни на заразата и трябва да сме подготвени за тях.

Цялото интервю можете да чуете в прикаения звуков файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39