Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да се внимава с гражданския арест

“Трябва да има пояснения за всички, защото не бива да изпадат в ситуации, когато вместо да изпишат вежди - вадят око” това заяви по повод прилагането на гражданския арест адвокатът Марин Марковски в интервю за Радио Пловдив. 

“Затова точният прочит на закона и знанието на хората какво имат право да правят и докъде се простират правата им трябва да бъдат ясни” поясни специалистът. 

Какво представлява гражданският арест адв. Марковски обясни така “гражданският арест е посочен в чл.12A от Наказателния кодекс. От разпоредбите на му се разбира, че задържането на лице, което е извършило престъпление не е общественоопасно деяние. Което значи, че никой не го грози наказателно производство за това, че е задържал някой, който е извършил престъпление. Законът казва, че вредите, които се причиняват на задържания не могат да бъдат приети за престъпление, те не са общественоопасни”. 

Според специалистът по наказателно право “степента на интензитета на задържането като сила, трябва да отговоря на степента на съпротива. Не може ако един 15-годишен е прекалил с марихуаната и чупи витрини, някой да го види и да го удари с чук. Това ще бъде третирано като престъпление”. 

“Гражданския арест се приветства от полицията и службите за сигурност. Аз лично се отнасям с песимизъм да се подкрепя гражданският арест, защото има хора, които са извършили престъпление и не изглеждат силни физически, но той може да има оръжие или да е дрогиран”. Марин Марковски уточни, че е изключително важно да се внимава при извършване на такова действие, защото то може да е много опасно. 

“Преди имаше силни и слаби, а сега револверът “Колт” изравни всички. Има си полиция, всеки трябва да си гледа работата”. 

Героичния плам трябва малко да бъде потушен с водата на разума. 

За възможностите на арестуващият адвокатът каза, че границата е голяма и много действия могат да минат за законосъобразни. “Законодателят дава много сериозни възможности на този, който извършва ареста да причинява доста сериозни вреди. Даже тези, които надхвърлят предела се считат за непредпазливи”. 

“Въпреки това престъпникът също е човек, така че неговите права също са защитени”. 

Адвокат Марин Марковски направи и сравнение между неизбежната отбрана и гражданския арест, като близки в смисъла на наказателния закон. “При неизбежната отбрана - това е интересен въпрос - има сериозен теоретичен привкус. При нея се употребява сила и насилие срещу нападател. Тоест трябва да бъде лично нападнат този, който употребява неизбежната отбрана. Там трябва да бъде приложена сила, която не надвишава силата на нападателя”. 

“Ако някой скочи към тебе с нож, можеш да го удариш с чук по главата, ако ти е под ръка. Ако е налична заплаха за живота, ти дори имаш право да убиеш” категоричен бе специалистът. 

“Докато при гражданския арест, задържащият има право да причини вреди в рамките на пределите за задържането”. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57