Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече диалогичност от НИНКН, за да се преодолеят негативите

От четвъртък арх. Петров зае поста директор на института, след конкурс

| обновено на 25.06.21 в 17:12

От този четвъртък новият директор на Националния институт на недвижимо културно наследство е арх. Петър Петров. Той е бившият архитект на район Централен в Пловдив. 

Арх. Петров в първото му интервю за Радио Пловдив разкрива идеите, с които е впечатлил комисията от Министерството на културата, за конкурса: основното е диалогичност, отвореност и откритост на всички процедури и съгласувателни действия, които НИКН ще предприеме. 

"Бих искал да преодолея негативното отношение към тази институция, нейното демонизиране, за да може НИНК да заеме полагащото се място в системата на опазване на културното наслество в България", каза арх. Петров. По думите му много хора са свързали съдбата си с културното наследство.  "Има цяла една индустрия около културното наследство, от друга страна самите хора са засегнати от системата за опазване на тези сгради, които обитават", допълни архитект Петров. 

Като първа своя задача той посочи, че иска да улесни хората по възможно най - добрия начин, така че те да не притесняват, от факта, че притежават културно наследство, а да се гордеят със собствеността.  "Това е основната мисия, с която ще започна", заяви новият директор на НИНКН. По думите му има огромно количество несвършена работа от три десетиления

Първо ще бъде актуализиран списъкът с недвижимите културни ценности в България, за да се разбере тяхното състояние и да се търси реставрация и експониране натам. 

Пловдив и работата на НИНКН: Тук има много будна общественост, която се противопоставя на намеси в културните паметници. Пловдив въстана на готвени промени за знакови обекти, например за Небет тепе, за склада на ул. "Одрин" 8, за склада на Сточна гара, Капана. "За Тютюневия град няма изработени специфични правила за работа в тази зона, трябва да се стартира с тях", поясни арх. Петров.

Арх. Петров е трикратен носител на награди в националния конкурс „Сграда на годината“. Арх. Петър Владимиров Петров е роден през 1962 години. Има близо 15 години професионален опит в областта на културното наследство и работа по над 75 обекта – недвижими културни ценности, както и над 13 години управленски опит.

На сайта на МК е отбелязано: Арх. Петров е магистър от катедра „Теория и история на архитектурата“ – ВИАС. Има изкарани специализация, курсове и стажове в областта на опазването на културно-историческото наследство във Франция. Стипендиант на френското правителство. Работил е в 4 френски архитектурни бюра, в НИПК (сега – НИНКН) – гр. София, като експерт в Община Асеновград, старши експерт и главен архитект в Община Пловдив, район „Централен“, гр. Пловдив. Бил е управител на „Архитектура и наследство“ ООД – гр. Пловдив. Владее френски, руски и английски езици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51