"Единственият начин да спрем епидемията е ваксина. Призоваваме и децата да бъдат ваксинирани", заяви пред Радио Пловдив проф. Иван Иванов, началник на Клиниката по педиатрия и генетични заболявания към УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив.
По думите му, проблемът с Ковид при деца е актуален и някак неглижиран.
При третата вълна от януари до април тази година при нас е имало по 10 – 12 деца едновременно в отделения за лекуване на Ковид, съобщи лекарят.
По - засегнати от вируса са децата в училищна възраст. Те имат и по - сериозни симптоми, докато при новородени, кърмачета и деца до 2 – 3 години заболяването протича по - леко.
Ние не знаем дали децата, преболедували Ковид, ще имат усложнения в бъдеще. Няма изследвания, които да показват дали ако детето прекарва съвсем леко първите етапи на вируса, след това ще има усложнения, заяви проф. Иванов.
Схема при тези деца няма, вероятно при тях усложненията ще са незначителни спрямо цялата популация.
При всички положения съветът е при налични симптоми при детето да се търси консултация с лекар.
По - застрашени от заразяване с коронавирус са децата с наднормено тегло, деца с диабет и с артериална хипертония. Тези деца категорично трябва да бъдат ваксинирани, заяви проф. Петров.
Той посочи, че имунизираното дете намалява риска за себе си да се разболее, намалява риска от предаване на заболяването на роднините си, а отделно ваксинацията намалява възможността да се създават нови мутации на щама.
Проф. Иванов отбеляза, че вече сме забравили за британския вариант на коронавируса, сега говорим за индийски вариант. Тези мутации на вируса поставят въпроса до каква степен ваксините са ефикасни, посочи медикът.
Ваксинирането не стимулира появата на нови щамове на вируса. Нямаме изследвания при нашите пациенти какъв е щамът, каза още професорът.
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..