Скеле огражда Католическата църква "Свети Лудвиг" в Пловдив, а част от фасадата на сградата е обепена с фибран. Очевидно сградата, която е паметник на недвижимото културно наследство, се подготвя за топлоизолация.
Действията на строителите обаче не са съгласувани нито с администрацията на район "Централен", нито с НИНКН, каза кметът на района Георги Стаменов. Опитите да се свържат с представител на църквата са били неуспещни, а в администрацията на района няма документи, с които да е искано или разрешавано подобно действие. За случия е уведомен и новоназваченият директор на НИНКН арх. Петър Петров, който до скоро беше главен архитект на района. Той е изпратил представител на инспектората на института за проверка на място. Очаква се намеса за спиране на започнатите ремонти.
Утре сутринта от район "Централен" ще връчат констативен протокол на строителната фирма и ще изискат цялата документация по случая. Срокът за предоставянето е 14 дни. Дотогава дейностите на обекта трябва да се преустановят.
Историята на храма
Катедралата е построена по проект на римския архитект Алфонсо, който е един от най-добрите познавачи на готическия стил и архитектура. Основите й се поставят през 1858 г. от брациговския майстор Иван Боянин, а е осветена на 25 март 1861 г., когато е и окончателно завършена. Камбанарията ѝ, известна като Кула Леонтиана, е изградена през 1898 г. по проект на архитект Мариано Пернигони с архитектура във флорентински стил. Тя е оборудвана с 5 камбани, изработени в германския град Бохум. Камбаните са подарък от папа Лъв XIII.
Чирпанското земетресение (1928) силно поврежда църковната сграда. През 1931 г. тя е поразена и от стихиен пожар, който унищожава органа, главния олтар и дърворезбения таван на средния кораб. След пожара цялата църква е преустроена и украсена с живопис от художника Кръстьо Стаматов. Сградата е възстановена в днешния си вид от архитект Камен Петков, който я проектира в ансамбъл с митрополията, енорийската канцелария и първоначалното училище „Свети Андрей“. Обновената църква е открита от Анджело Ронкали, който е нунций на Ватикана в България по това време, а през 1958 година става папа Йоан XXIII.
През 1995 г. храмът е обявен за архитектурно-художествен паметник на културата и до днес остава най-голямата католическа катедрала в страната с капацитет от 600 души.
Десетки се събраха пред Съдебната палата в Пловдив на протест под наслов "Справедливост за Адриан - малтретираното дете от Пловдив!Бездействието е съучастие!“. В същото време се организират протести срещу педофилията и престъпленията над деца пред съдебните палати в София, Варна и Стара Загора. В Пловдив хората настояха за максимална присъда..
Започваме нова ера във военно-въздушните ни способности. Пожелавам успех в полетите. Очакваме до края на годината останалите осем самолета и девет пилоти, готови да летят, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов. Началникът на отбраната адмирал Емил Евтимов пожела на целия личен състав на авиобазата бързо усвояване на самолета и успех в..
Ръководните кадри, които имат отношение със случая в Пловдив, са отстранени преди време, каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов пред журналисти. Той коментира случая с разпространена комуникация между служители на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност". Не знам какво искат "Продължаваме промяната - Демократична България", но..
Гръцките власти не се ангажират със срокове кога ще бъде отворен пътя Рудозем – Ксанти заради активизирано свлачище в началото на тази година по пътя за Димарио. Това съобщи областният управител на Смолян Захари Сираков след разговори в Ксанти с областните администрации на региона Източна Македония и Тракия. До приключване на строителните дейност..
Пловдивският районен съд пусна под гаранция от 2000 лева 35-годишната Елисавета Бачочева. Преди два дни жената намушка с нож двама младежи в село Малък чардак след разправия заради шумен младежки купон на улицата пред дома й. Прокуратурата поиска тя да бъде оставена зад решетките, но съдебният състав реши, че паричната гаранция е по-адекватна мярка..