Скеле огражда Католическата църква "Свети Лудвиг" в Пловдив, а част от фасадата на сградата е обепена с фибран. Очевидно сградата, която е паметник на недвижимото културно наследство, се подготвя за топлоизолация.
Действията на строителите обаче не са съгласувани нито с администрацията на район "Централен", нито с НИНКН, каза кметът на района Георги Стаменов. Опитите да се свържат с представител на църквата са били неуспещни, а в администрацията на района няма документи, с които да е искано или разрешавано подобно действие. За случия е уведомен и новоназваченият директор на НИНКН арх. Петър Петров, който до скоро беше главен архитект на района. Той е изпратил представител на инспектората на института за проверка на място. Очаква се намеса за спиране на започнатите ремонти.
Утре сутринта от район "Централен" ще връчат констативен протокол на строителната фирма и ще изискат цялата документация по случая. Срокът за предоставянето е 14 дни. Дотогава дейностите на обекта трябва да се преустановят.
Историята на храма
Катедралата е построена по проект на римския архитект Алфонсо, който е един от най-добрите познавачи на готическия стил и архитектура. Основите й се поставят през 1858 г. от брациговския майстор Иван Боянин, а е осветена на 25 март 1861 г., когато е и окончателно завършена. Камбанарията ѝ, известна като Кула Леонтиана, е изградена през 1898 г. по проект на архитект Мариано Пернигони с архитектура във флорентински стил. Тя е оборудвана с 5 камбани, изработени в германския град Бохум. Камбаните са подарък от папа Лъв XIII.
Чирпанското земетресение (1928) силно поврежда църковната сграда. През 1931 г. тя е поразена и от стихиен пожар, който унищожава органа, главния олтар и дърворезбения таван на средния кораб. След пожара цялата църква е преустроена и украсена с живопис от художника Кръстьо Стаматов. Сградата е възстановена в днешния си вид от архитект Камен Петков, който я проектира в ансамбъл с митрополията, енорийската канцелария и първоначалното училище „Свети Андрей“. Обновената църква е открита от Анджело Ронкали, който е нунций на Ватикана в България по това време, а през 1958 година става папа Йоан XXIII.
През 1995 г. храмът е обявен за архитектурно-художествен паметник на културата и до днес остава най-голямата католическа катедрала в страната с капацитет от 600 души.
Община Смолян актуализира наредбите си във връзка с въвеждането на еврото. Част от общинските наредби не са актуализирани от години и съдържат остарели разпоредби, несъответстващи на действащото законодателство, посочи Димитър Кацаров, председател на Общински съвет – Смолян. Със заповед на кмета на Смолян ще бъдат сформирани комисии с участието..
РИОСВ-Пловдив поиска в проверката за замърсяването на река Марица и установената мъртва риба около село Рогош да се включи и Главната дирекция на Националната полиция. Екоинспекторите са установили, че в района липсват производствени предприятия, които биха могли да бъдат евентуален източник на замърсяване. Припомням, че от сдружение..
Дете загина, след като каруца, преминавала на прелез със спуснати бариери, беше блъсната от пътнически влак. Тежкият инцидент е станал на жп прелез в района на пловдивското село Певците около 14.00 часа. Заради инцидента на железопътната линия между гарите Сопот - Христо Даново се очаква закъснение на влаковете, движещи се по..
Инцидентът е станала около 10 часа, когато лек автомобил с 51-годишен шофьор предприел ляв завой и отнел предимство на изпреварващия го патрулен мотоциклет БМВ, управляван от 41-годишен служител на пловдивската полиция. Полицаят е транспотиран в болница и оставен за наблюдение с фрактура на единия крак. Алкохолните проби на двамата участници са..
От 13 ч. днес до 13 ч. на 4 юли /петък/ ще бъде ограничено движението на всички автомобили по пътя Михалково – Кричим. Причината са дейности за укрепването на трасето при 79-ти км. При изпълнение на дейностите трафикът ще бъде пренасочен по обходни маршрути. За всички видове превозни средства, пътуващи по направлението Девин – Кричим и обратно, те са:..