„Тезата за заплащането лечението на Ковид от неваксинираните вероятно ще получи обществен огън. Разделям профилактиката на два периода – преди 10 ноември, когато при задължителните или препоръчителните ваксини се достигаше до голям процент и ефект. След това във връзка с имунизационния календар обаче, вследствие на икономическите и политическите промени, този процент започна да спада.“ Това заяви по повод лансираната от главния инспектор доц. Ангел Кунчев теза епидемиологът проф. Йорданка Стоилова.
Тя изрази опасенията си, че във връзка с ниския обхват на ваксинациите срещу Ковид-19, който е едва 11%, е възможно да спадне и обхватът на останалите планови ваксинации, които започват още с раждането на детето.
„Епидемичният процес се влияе от противоепидемични мерки. Не можем да не взимаме такива мерки и да оставим епидемията сама да угасне. Тези мерки се базират на обхващат огромна територия върху теорията за епидемичния процес и най-успешното средство са ваксините“.
По думите на проф. Стоилова, най-важното е да бъдем убедени в ползата от ваксините. А ниският обхват на ваксинациите се основава на заниженото доверие в лекарите. Процентите на доверие към лекарите в цяла Европа варират, но най-ниски са в Източна Европа, според цитирано от нея проучване.
Професор Стоилова определи обаче като „изключително постижение“ за страната ни изобилието от различни ваксини и подчерта, че сега е най-подходящото време хората да се ваксинират срещу заразата.
Чуйте повече от звуковия файл:
След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..
От Италия включваме монсеньор Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..