Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа": Защита правата на мобилните работници

Правото на европейските граждани да работят във всяка държава членка е ключово, както и правото на малкия бизнес да работи трансгранично. Това е нещо положително и не бива да става „дъвка“ за политически популисти, които да го представят в негативен план. Това заяви евродепутатът Радан Кънев по повод трудовата мобилност в ЕС и спазването на правата на мобилните работници.

Една от основните цели е Европарламентът да излезе от състоянието на блокаж и хронично противопоставяне, когато става дума за трудова мобилност, условно между Изтока и Запада, посочи евродепутатът. Радан Кънев е сред авторите на доклад по темата в ЕП:

За да преодолеем тези противопоставяния, трябва да се фокусираме върху човека, върху работника и проблемите, с които той се сблъсква, както и върху проблемите на малката фирма. Дебатът беше станал токсичен поради факта, че той се беше отклонил от своята цел – не гледаше интереса на работещия човек, независимо дали е нает или предприемач, а гледаше интереса на големите бизнеси и на крупните синдикати“.

Евродепутатът посочи, че по време на пандемията се оказва, че трудовата мобилност изобщо не е гарантирана, а и понякога се нарушават социални, дори човешки права на мобилните работници. Те са в широки рамки – от невъзможност да стигнат до вече уговорено работно място до това да се върнат в държавата, в която живеят. Има случаи, когато сезонни работници дори се превръщат в затворници в трудови общежития по време на пандемията, без възможност да излизат навън и без гарантиран достъп до хранителни продукти. Радан Кънев коментира:

„А често пъти лошите условия на живот, в които бяха поставени, ги превърнаха в първостепенна жертва на пандемията. Защото струпването на много хора доведе до изключително бързо разпространение на заболяването, особено по време на първата КОВИД вълна в Западна Европа. След старческите домове трудовите общежития бяха другото място, където нивата на заболеваемост и смъртност бяха изключително високи“.

България като процент от трудовата си сила е един от важните износители на трудова ръка за ЕС, особено на сезонни работници, но в никакъв случай не сме на първите места. Пред нас са страни като Румъния и Полша, каза Валентина Васильонова, заместник-председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието:

Десет милиона са работещите в земеделието в ЕС, от тях 4 милиона са сезонни работници. Българските граждани са от порядъка на 400 000, което ни нарежда като значимост на 3-то място. На първо място са румънците“.

Ако български мобилен работник е с нарушени трудови права, той има няколко начина да си помогне, посочи Валентина Васильонова:

Задължително трябва да сезира Инспекцията по труда. Това е контролният орган, който следи трудовото законодателство. Българската инспекция по труда работи със сигнали, независимо къде упражнявате своята дейност. Може да сигнализира синдикати, независимо дали български или в страната, в която работи. Ние сме представителите на работниците и служителите, които също имаме сигнална функция. Работим в мрежа и си сътрудничим със синдикатите и в другите страни. На трето място може да сезира Европейския орган по труда, като там може да подаде сигнал на езика, който говори – т.е. на български“.

Големият въпрос е дали ЕК ще успее да приложи препоръките в доклада, който изготвихме, за да може трудовата мобилност да е лесна, проста и справедлива, допълни Радан Кънев:

Трудовата мобилност трябва да е лесна за работника, трябва правилата да са прости и за работника, и за работодателя, и за самонаетото лице. Но тези улеснения и опростяване на работата не трябва да отварят вратата за злоупотреба с трудовите права и за т.нар. социален дъмпинг. Мисля, че ние от Източна Европа трябва да си даваме сметка, че ако искаме да се възползваме пълноценно от трудовата мобилност, това означава, че нашите работодатели не трябва да злоупотребяват с нея. А такива злоупотреби има. Ако си затваряме очите, не правим услуга нито на самите работници, нито на почтените работодатели, които се оказват в неизгодно конкурентно положение“, каза още Радан Кънев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

111 кандидат-депутати се борят за 4 места от Смолянска област

В предаването "Точно днес" на Радио Пловдив Таня Светлинова , говорител на РИК – Смолян, съобщи, че са регистрирали  111 кандидати за народни представители от 27 партии и коалиции. Те ще се борят за 4 депутатски места от 22-ри МИР - Смолян.  Този път имаме по-малко кандидати, на предишните избори регистрирахме 130 кандидати, каза Светлинова...

публикувано на 02.10.24 в 08:23

Откриха новата учебна година в ПУ "П. Хилендарски"

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ откри официално академичната  учебна година. На церемонията в спортната зала на университета на бул. „България“ присъстваха заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева, представители на общинската и областната администрации и много студенти.  Над 4300 са първокурсниците, които ще се..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Проверяват Родопския театър за участие в схемата "Разград"

Окръжната прокуратура в Смолян разследва  неизгоден  договор за разпространение на дейността на Родопски драматичен театър "Николай Хайтов“ в  Смолян.  Разследването е в начален етпа и е започнало след анализ на доклад от Агенцията за държавна финансова инспекция.  Възложено е на  инспектор при Комисията за противодействие на..

обновено на 01.10.24 в 11:25

През октомври максималната температура ще е 32 градуса

„Най-високите температури през октомври ще достигат до 27-32 градуса. Те най-вероятно ще се реализират в този период, който сега предстои с  повишение на температурите. И за второто десетдневие има индикации, че ще има температури, които ще са близки до 30 градуса“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Анастасия Стойчева от НИМХ...

публикувано на 01.10.24 в 10:46
Цветелина Пенева

Надяваме се да не се провали машинното гласуване

27 дни ни делят до поредните извънредни парламентарни избори в България. Има ли условия за прозрачен вот и какви са опасенията, свързани с подготовката? „ЦИК и другите институции, които се ангажирани с провеждането им вече знаят какво да вършат и всички процеси, които трябва да се случат до 27-ми октомври, се надяваме, че ще бъдат..

публикувано на 01.10.24 в 10:01