Половината от българите не смятат да се ваксинират срещу коронавирус, сочат и последните социологически проучвания.
И у нас, както в други страни, здравните власти обмислят да стимулират хората, за да си поставят те ваксини преди очакваната нова вълна на инфекцията през есента.
Стимулите не са решение
Независимо дали има стимули или не, хората са на полюсни мнения и вече са взели своето решение. Стимулите не са решението, което води до оформяне на ясното съзнание на обществото дали да се ваксинира, или не.
Това заяви пред Радио Пловдив адвокат Калина Михайлова, експерт по медицинско право.
Факт е, че в различни страни са наложени различни стимули. Например, в САЩ всеки щат взема самостоятелно решение, в някои се дават по 100 долара, в други щати награждават ваксиниралите се.
Законите във всяка страна са различни, отбеляза адвокат Михайлова.
Паричното възнаграждение противоречи на доброволността на избора на ваксиниране
У нас стимулиране чрез парично възнаграждение противоречи на доброволния принцип на избор на ваксината. Фокусът се премества от избора да се ваксинираш или не върху евентуалната материална облага, коментира юристът.
На обществото трябва максимално да се предостави възможност за информиран избор дали да се ваксинира, или не.
Неефективна информационна кампания у нас
Налице е ниска комуникация с обществото, липса на подходяща информация и недостоверна информация.
Затова според Калина Михайлова, все още съществуват вярвания, че тези ваксини вкарват чипове, че с тях ще се промени ДНК-то на всеки един от нас.
Обществото не е запознато със състава на ваксините и с последствията от това дали ще се ваксинираш, или не.
Фокусът не следва да бъде слаган върху материалното!
Въвеждането на финансов стимул ще промени целите и фокуса при вземането на решение за ваксиниране.
То може да се окаже и неблагоприятно за някои хора. Има групи, които са противопоказни за ваксина от гледна точка на техния здравен статус.
Ако човекът се води от финансов стимул, може да спести предоставянето на важна информация за своя здравен статус. Това може да доведе до необратими проблеми.
Златната среда
Не знам дали съществува. Вярвам във въведената доброволност на избора.
Изборът за ваксиниране у нас все още е доброволен. А този избор трябва да е на база достоверна информация, категорична е адвокат Калина Михайлова.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..