Половината от българите не смятат да се ваксинират срещу коронавирус, сочат и последните социологически проучвания.
И у нас, както в други страни, здравните власти обмислят да стимулират хората, за да си поставят те ваксини преди очакваната нова вълна на инфекцията през есента.
Стимулите не са решение
Независимо дали има стимули или не, хората са на полюсни мнения и вече са взели своето решение. Стимулите не са решението, което води до оформяне на ясното съзнание на обществото дали да се ваксинира, или не.
Това заяви пред Радио Пловдив адвокат Калина Михайлова, експерт по медицинско право.
Факт е, че в различни страни са наложени различни стимули. Например, в САЩ всеки щат взема самостоятелно решение, в някои се дават по 100 долара, в други щати награждават ваксиниралите се.
Законите във всяка страна са различни, отбеляза адвокат Михайлова.
Паричното възнаграждение противоречи на доброволността на избора на ваксиниране
У нас стимулиране чрез парично възнаграждение противоречи на доброволния принцип на избор на ваксината. Фокусът се премества от избора да се ваксинираш или не върху евентуалната материална облага, коментира юристът.
На обществото трябва максимално да се предостави възможност за информиран избор дали да се ваксинира, или не.
Неефективна информационна кампания у нас
Налице е ниска комуникация с обществото, липса на подходяща информация и недостоверна информация.
Затова според Калина Михайлова, все още съществуват вярвания, че тези ваксини вкарват чипове, че с тях ще се промени ДНК-то на всеки един от нас.
Обществото не е запознато със състава на ваксините и с последствията от това дали ще се ваксинираш, или не.
Фокусът не следва да бъде слаган върху материалното!
Въвеждането на финансов стимул ще промени целите и фокуса при вземането на решение за ваксиниране.
То може да се окаже и неблагоприятно за някои хора. Има групи, които са противопоказни за ваксина от гледна точка на техния здравен статус.
Ако човекът се води от финансов стимул, може да спести предоставянето на важна информация за своя здравен статус. Това може да доведе до необратими проблеми.
Златната среда
Не знам дали съществува. Вярвам във въведената доброволност на избора.
Изборът за ваксиниране у нас все още е доброволен. А този избор трябва да е на база достоверна информация, категорична е адвокат Калина Михайлова.
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година „Грижа в дома“. Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..
На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..
От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..