„Приемането на наредбата по отношение на пожизнения срок на телковете няма да реши никакъв проблем, но поне няма и да нанесе вреди“, каза Ваня Григорова, съветник на президента на КТ „Подкрепа“, в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Според новия проект, който министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров представи пред Националния съвет за тристранно сътрудничество, хората с необратими увреждания вече няма да се явяват на всеки три години пред ТЕЛК за преосвидетелстване.
Очаква се документът да бъде утвърден днес от правителството.
Григорова каза обаче, че в него не се споменава това, че някои състояния ще бъдат определяни като пожизнени, което трябва да доведе до пожизнен ТЕЛК и допълни, че и към момента хората в дефинитивно състояние имат право на пожизнен ТЕЛК.
„Всяка една болест би трябвало да има възможност да се прегледа от експерти по отделните заболявания, за да може да се прецени доколко заложеното в наредбата е адекватно“, каза Григорова.
Според нея, даденото им време за преглед на предложението на служебния министър не е било достатъчно, за да бъде съгласувано със съответните организации и сдружения и допълни, че „тези предложения дори не са минали през Национален съвет на хората с увреждания. Този подход не позволява да се проведе обществено обсъждане“.
Освен за хора с трансплантации или загуба на крайник, в кръга на дефинитивните състояния с право на пожизнено решение се включват редица генетични и онкологични заболявания.
Причината хората с дефинитивно състояние да преминават през преосвидетелстване са допълнителните заболявания на лицето, които могат да донесат по-голям процент на увреждания и преминаване на по-висока степен на ТЕЛК, която гарантирана по-голям размер на инвалидна пенсия и повече придобивки, обясни съветника на КТ „Подкрепа“.
В проекта за изменение на Наредбата за медицинска експертиза се предвижда за близо 100 състояния и заболявания пациентите да получат пожизнено решение.
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..