„Тази кампания беше по-изнервена от предишната. Факт е, че имаше голямо неизвестно – служебният кабинет, който промени ситуацията и извади доста нелицеприятни неща наяве. С това промени уж позитивния наратив, който имаха част от партиите“. Това заяви политическият анализатор Любомир Аламанов.
По думите му, трябва да се направи разговор за това, което се е случило пред последните 12 години. Това са годините на ударно финансиране от страна на ЕС. Необходимо е да се разговаря за това, дали парите са похарчени целесъобразно или не. И ако няма такъв разговор, не бихме могли да затворим вратата на миналото.
Предизборната кампания е преминала без изненади, като повечето партии са се придържали към избраните от тях стратегии. „Налице е обаче леко нарастване на одобрението към някои от новите партии, а в други – има спад на тяхното одобрение“.
Служебният кабинет обаче е успял да постави различни условия на партиите. Част от тях са успели да не се повлияят от тях като послания и посока, докато други са били подвластни на това влияние и това е бил фактор, с който е трябвало да се справят.
„Изненадан съм обаче, че част от публиките не се интересуваха изобщо. Има такъв феномен на фенщина в политиката – големи групи хора викат за политическа партия, все едно че викат за футболен отбор. За феновете е присъщо това, защото там има повече любов или повече омраза, а не – здрав разум. На да се подхожда към политиката като към първенство по футбол, когато тя ни определя живота и кой и как ще изразходва нашите пари, е странно...“
Аламанов коментира още, че в хода на кампанията е имало ярко присъствие на дигиталните технологии, заради голямата достъпност на дигиталния свят от финансова гледна точка за партиите и начин за общуване с избирателите. Предстои да се разбере дали това предпочитание е проработило в интерес на политическия ни избор.
Интервюто – звуковия файл:
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..