„Информацията за създаване на Министерство по ромските въпроси бе приета много двузначно. Някои хора се изплашиха от това, че в Третия райх е имало Министерство по еврейските въпроси, но от друга страна – други си спомниха, че когато беше номиниран Валери Симеонов, множество ромски организации казаха, че трябва Националният съвет по етнически и религиозни въпроси да се закрие и да се направи Министерство по ромските въпроси. Мисля, че посланието е в тази посока, защото се избира младо момиче, доказало се чрез своята професия“.Това заяви доц. Алексей Пампоров – социален антрополог и университетски преподавател.
По думите му, с този акт Слави Трифонов прави опит да отговори на желанието на ромите за създаване на министерство, по аналогия на съществуването на министър на европейската интеграция без портфейл.
„Той показва сериозен проблем, на който трябва да бъде намерено решение за пълноценно приобщаване на ромите към обществото“.
Доц. Пампоров бе категоричен, че лидерът на ИТН прави опит с обявяването на кабинет да покаже на всички, които го критикуват, че няма капацитет и банка с кадри, че не са прави.
„Така той показа, че има има връзка с предходни управляващи, с млади юпита и с хора, които не са били във властта и имат чисти биографии. Критиките към него бяха от двата типа „Защо е сложил този....“ или обратното „Защо слага такива, които никой не познава“. На общественото мнение никога не може да се угоди“.
Доц. Пампоров определи като невярно твърдението, че ромите се отказват от ваксинация. Тенденцията в ромските квартали не се различава от тази – в национален план – „...в ромските квартали има голям дял живеещи в чужбина. Има много знаково послание в това, че номинираният министър на здравеопазването е жена –вирусолог, свързана с Центъра по имунизации в Женева. Посланието е ясно и много добро“, подчерта още доц. Алексей Пампоров.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..