Подпорните каменни стени в коритото на река Марица, подходите на моста на Герджика и скулптурите на моста на Международния панаир да бъдат включени в списъците на недвижимо културно наследство, ще предложат на Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ инж. Константин Константинов, арх. Румяна Пройкова, арх. Виолета Раева, гл. ас. д-р Стефан Шивачев и кметът на район „Централен“ Георги Стаменов.
Съоръжението, построено по подобие на дигите в Прага, е последният монументален строеж, направен по мащабна строителна технология на територията на Пловдив, след Акведукта и крепостните стени.
Според Стефан Шивачев, директор на Историческия музей в началото на 30-те години на миналия век се поставя началото на изграждането на дигите, първоначално на моста на Герджика, който е изграден само за седем месеца.
Кметът на Пловдив Божидар Здравков след 1932 година започва подготовката за изграждането на подпорните каменни стени. Има решение на правителството, което предоставя грижата за коритото на река Марица на пловдивската община за да може да се грижи и да предотвратява честите наводнения.
Екип на общината, инженерите от техническия отдел, ръководен от чешкия архитект Марек създават проекта за подборните стени.
„Зидарията, укрепваща бреговете на река Марица е измайсторена от ръчно изработени дялани блокове от сиенитни и гранитни скали с височина около 30 см. и е част от автентичността и уникалния дух на Пловдив“, смятат инициаторите на предложението.
Според тях подпорните каменни стени по протежението на река Марица, подходите на моста на Герджика, както и скулптурите на моста на Международния панаир, са изключително богатство за град Пловдив и трябва да бъде направено всичко възможно за съхраняването и опазването им.
По думите на Шивачев очакванията са идеята да се реализира до късна есен, вече са проведени разговори с новото ръководство на НИНКН, съгласувано е предложението с арх. Петров и в най-скоро време ще бъдат направени проучвания.
Интервю със Стефан Шивачев може да чуете в прикачения звуков файл.
.
Живописецът Христо Бозуков открива тази вечер изложба в Градската художествена галерия, в залите за временни експозиции на Главната улица в Пловдив. Проектът включва 37 платна и е озаглавен "Деструкция на реалното". В творбите си авторът разглежда вечната тема за противопоставянето между реалното и нереалното, между бялото и черното чрез..
Близо 60 художници от цялата страна се включват в голямата лятна изложба на галерия „Възраждане“, която се открива на 2 юли. Експозицията включва над 200 творби – живопис, графика, рисунка и скулптура. „Това са около 60 художници, с които ние непрекъснато работим. Преобладават нашите пловдивски автори – Ангел Герджиков, професор Бисер..
Започват Вазовите празници в Сопот. Днес ще бъде открита фотоизложба в експозиционната зала на къщата музей на Вазов. Там ще се състои и литературна вечер и театрален спектакъл. Тази година се отбелязват 175 години от рождението на Вазов.
Представители на патентните ведомства от Европейския съюз ще гостуват на Етнографския музей в Пловдив, където се провежда Седмицата на традиционните занаяти. Гостите от Европа ще се срещнат с българските майстори и ще ги запознаят с възможностите за защита на творчеството им. В Етнографския музей ще е и кметът на Пловдив Костадин Димитров, който..
Официалното откриване на Opera Open е тази вечер със спектакъла "Петте елемента" на Алесандро Куарта с оркестъра на Опера Пловдив. Новата композиция на италианския цигулар обединява идеята за петте елемента – земя, вода, въздух, огън и етер чрез въздействаща музика, допълнена от визуални картини на Петко Танчев. Opera Open 2025 разкрива..