На заседание снощи Градския съвет на БСП е възложил техните общински съветници да поискат на днешната сесия две твърди гаранции, от което ще зависи подкрепата им или не при гласуването на точката за новия заем на Пловдив.
Това заяви в интервю за радио Пловдив председателят на групата на социалистите в съвета Николай Радев.
Първото условие към градската управа е твърдо уверение, че този 40 милионен кредит няма „да легне на гърба“ на пловдивчани като нови даннъци и такси. Затова БСП – Пловдив иска точен план за разпределението на плащанията по заема през годините.
Вторият задължителен за социалистите момент са гаранции за максимален контрол върху разходването на средствата, защото практиката сочи, че големите злоупотреби се вършат след започване на инфраструктурните дейности, заяви Николай Радев. Затова от левицата предлагат сформирането на Обществен съвет за контрол над харченето, съставен от общински съветници, строителни експерти, архитекти, проектанти и медии.
На трето място БСП настоява за пълен отчет за разходването на парите преди тегленето на всеки пореден транш по заема. Целта е да имаме гаранция, че този крупен кредит наистина ще бъде изцяло в полза на пловдивчани, подчерта Николай Радев. Той съобщи, че имало груб опит за сделка и натиск от ГЕРБ върху групата съветници на социалистите да гласуват против заема.
Изборните резултати за партията в Пловдив са лоши, загубата е тежка. Предстои обаче национален анализ за станалото и там ще се очертаят тенденциите кой каква отговорност ще носи, заяви по тази тема председателят на групата общински съветници от БСП.
Какво да очакваме от новия политически сезон в Пловдив, който започна със скандал около оставката на замесник-кмета Владимир Темелков, оттеглена след намесата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и оставяща много въпроси без отговор. На този фон групите в Общинския съвет също търпят трансформации, а от „Независими за Пловдив“ поискаха извънредна..
"За съжаление новият политически сезон е повторение на предишния".Това заяви в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател в коментар за случващото се в Народното събрание и предстоящият пети вот на недоверие към кабинета на Росен Желязков, поискан от ПП-ДБ.. Според нея светът се променя много бързо,..
Пет дни преди началото на новата учебна година – ще спазят ли пловдивските директори указанието на МОН да се започва учебния процес в по-късен час? За организацията на работа говорим с Гергана Аврамова , председател на пловдивската организация на Сдружението на директорите в системата на средното образование и директор на училище „Христо Г. Данов“..
Българският изследователски проект “PlantaSYST” е сред най-успешните европейски инициативи с принос за конкурентоспособна и интелигентна Европа. Гражданите вече могат да гласуват за номинирания български проект с “Награда на публиката” в престижния конкурс REGIOSTARS Awards 2025 Проектът PlantaSYST, в рамките на който в Пловдив бе..
Близо 1 400 нарушения бяха установени само в първите часове на контрола за средна скорост чрез тол камерите, който е в сила от 7 септември. От тази дата се промените в Закона здвижение по пътищата, за очакваните ефекти на който говорим с председателяна САБ Емил Панчев. По думите му вследствие на очакваните по- високи глоби в него..