Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: С влак и след годината на ЖП транспорта

| обновено на 23.07.21 в 09:27

2021 г. е важна за политиката на ЕС за железопътния транспорт, тъй като това е първата пълна година на прилагане на правила, които целят да създадат напълно интегрирана система на железопътен транспорт в Европа. Това трябва да се осъществи в условията на все още неотминала ковид-криза, а у нас – и при кадрови промени и проблеми с дълговете. 

Защо 2021 е европейска година на ЖП транспорта?

Като много сектори, и ЖП транспортът пострада от COVID-19. Но едновременно с това показа, че е необходимо да се развива все повече. Депутатът Андрей Новаков, член на Транспортната комисия в ЕП коментира основната причина 2021 година да е европейска година на ЖП транспорта: Това е доказано най-екологичният транспорт и прекрасно се вписва в предприетата от Съюза зелена политика и се стреми към чиста икономика, свиване на вредните емисии и плавен преход към неутралитет“.

Общоевропейските планове за модернизация на железопътната мрежа засягат и България, където въпреки отчитания спад от 40% заради ковид миналата година, железницата остава достъпна възможност за превоз. От БДЖ сочат, че по време на извънредното положение и локдауна не са спрели нито един от планираните курсове. Тече мащабна ремонтна програма. Закупени са и първите 15 магистрални електрически локомотива.

Проблемите в сектора у нас

Независимит транспортен експерт Варужан Апелян, обаче, не смята, че това като с магическа пръчка ще доведе до модернизация на ЖП услугата: „Дори нямат и система за безопасност– ЕРТМ система. Ако аз поръчвам локомотивите, ще ги поръчвам с такава система. Хубаво е да се каже защо ни трябва. Ако си спомняте в Калояновец, имахме сериозен инцидент, където един локомотив се преобърна няколко пъти и загина машинист. Той нямаше да се случи, ако имахме такава система. Същото е и при инцидента в Хитрино".

Според Варужан Апелян, у нас ЖП секторът  все още дължи на пътниците и много по гарантиране на европейските им права. "В България от 12 години се отлага пълното прилагане на регламента за правата на пътниците. През 2009-та първата страна в Европа го прие. Ако имат европейски права, БДЖ трябва да приеме по-големи отговорности към пътниците,  свързани с компенсации за закъснение, със специфично поведение по отношение на информацията и стандарти на качеството на услугата.“

Приоритетите сега

Безопасността на превозите, преодоляването на големите закъснения на влаковете, търсене на нови клиенти за товарните превози и стриктно финансово управление са приоритетите, очертани от служебния министър на транспорта Георги Тодоров: „Преценка и преоценка на всеки един разход – стремежът на всички ни е да няма инциденти, защото безпасността на превозите ни е основният приоритет“. 

Към момента дълговете на БДЖ надхвърлят 20 млн. лева, натрупани от режийни разходи за такси и електроенергия. Текат проверки на предишното управление на министерството, а в ЖП системата се извършиха и кадрови промени. 

Как в тези условия евродепутатът Андрей Новаков вижда България да изпълни целите за прилагане на правилата за създаване на напълно интегрирана система на железопътен транспорт на стария континент? „Считам, че именно ЖП секторът разполага с най-големия дял от средства, управлявани чрез програма Транспортна свързаност и изразявам надежда,  че следващото правителство, което и да е то, няма да замете тези усилия и ще положи нови, за да завърши ключови проекти, защото са важни за хората“.

Новаков посочи конкретни проекти, като включи изграждането на ЖП връзки към Летище Пловдив и Летище Бургас, за да се превърнат в логистични центрове, както и  закупуване на ЕРТМС системата. „Въобще пари има, остава воля, за да се завършат проекти, които стоят с десетилетия“ – подчерта евродепутатът.

Рестартът

Рестартът на ЖП транспорта у нас е възможен, категоричен е и независимият експерт Варужан Апелян. Формулата, според него е: „Създаване на услуга, свързана с права и регламенти, успоредно да се гледа и безпасонсотта“.  

А за машинистът Иво Николов с над три десетилетия стаж, от стъклото на локомотива, пътят за европейска железница и у нас минава през нещо простичко: “Не трябва да се икономисва. Икономията води до инциденти“.

Рестартът на ЖП транспорта е важен. Защото с избора си да пътуваме с влак, намаляваме над 5 пъти вредните емисии в природата и така пазим планетата.

Чуйте целия репортаж в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55