„Това, което в сряда видях в Народното събрание, е едно дежа вю, но с умерен патос. Партиите изглеждаха много по-отговорни, осъзнават мисиите, които трябва да изпълнят и диалогът между тях изглежда все по-възможен. Всеки направи своята заявка, държи на позициите си и пътят към съставяне на Правителство изглежда все по-близо“. Това подчерта политологът д-р Светлин Тачев.
По думите му, с действията си около избора на председател на НС, БСП са казали, че ще подкрепят избора на ИТН, но не на всяка цена.
„БСП дълго време беше вкарвана в т.н. партии на статуквото, беше изолирана и не й се даваше възможност да върви към една по-широка коалиция. При патоса в предишното НС и настроенията, идващи от политическите партии, това изглеждаше по-нормално, но в сегашното 46-то НС място за подобни разделителни линии, в които партиите да казват какво не могат, са недопустими. Тук вече трябва да се казва какво може да се направи.“
Тачев бе категоричен, че ДПС винаги играят по един и същи начин и оттам не може да има изненада за обществото и анализаторите, тъй като те винаги действат с победителите.
Политическите формати са с различни идеологически и политически разбирания и трудно могат да бъдат обединени на обща основа. Затова е необходимо да се намери компромисен вариант и приоритети, които да се следват, за да се стигне до обединение. Ефектът от това би било отсъствието на скрити плаващи мнозинства и търсене на подкрепа, зад която да прозират задкулисни интереси, подчерта политологът.
„Още в процеса на разговорите трябва да се търсят точки на пресичане на отделните формати, защото чисто идейно отделните формати не могат да направят програма, която да удовлетворява всички. Не можем да си позволим да изпадаме в политическа и в икономическа криза. Правителството е абсолютно наложително, защото едни нови избори могат да ни отведат към хаос“, подчерта д-р Светлин Тачев.
По думите му, най-възможният партньор на протестните партии за мнозинство би била БСП, която дълго е била в опозиция.
"Българският суверен е отредил, че политическите формации в НС трябва да направят компромис. Няма лидерска партия, която може да обедини всички. Някога това беше възможно, но сега - не е".
Чуйте повече от звуковия файл:
В Световния ден на психичното здраве 10 октомври говорим открито за тревожността като ежедневие. И макар че 60 от всеки 100 българи имат психични проблеми, окуражаващо е, че бариерата на стигмата върху психичното здраве постепенно се вдига. Трамплинът бе COVID-кризата, след която бележат ръст депресиите, паническите разстройства, деменциите (и то..
Колко сериозна е кризата с публичните финанси? Възможно ли е отново да бъде прикрит рекордният бюджетен дефицит на страната ни? А рискът от дългова спирала? Предизвикателствата пред „Бюджет 2026“ – първата за България финансова рамка в евро коментира икономистът Димитър Чобанов от Института по икономики и политики в УНСС. Той посочи, че..
Събират средства за спешен ремонт на църквата „Свети Архангел Михаил“ в Дълго поле, която е на почти век. Покривът й от дълги години е компрометиран и има нужда от основен ремонт, за да се запазят стенописите и иконите. До момента са правени частични, козметични ремонти, обясни отец Янко. За целта са необходими 40 000 лева. Събрана е само..
Организацията за извънредните избори зда общински съветници в Пазарджик в неделя, 12 октомври, върви по график, каза за Радио Пловдив Стефан Димитров, председател на ОИК Пазарджик. Той съобщи, че има постъпили сигнали за нерегламентирано поставяне на агитационни материали и два сигнала за купуване на гласове, които са препратени към прокуратурата...
Липса на добиви заради сушата; източена вода от язовирите заради ВЕЦ-ове, които са собственост на политици и депутати; липса на пазари - това са само част от причините всички в сектора зърнопроизводство да сме пред фалит . Няма вода за напояване, тъй като през зимата, когато токът е скъп, водата се източва през частните ВЕЦ-ове,..