Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията удари и винарите, браншът вече излиза от кризата

За да се ограничат кражбите и злоупотребите при прибирането реколтата ще се търси съдействието на полицията

| обновено на 23.07.21 в 08:50

За да се ограничат кражбите и злоупотребите при прибирането на гроздето от новата реколта и при изкупуването на продукцията и тази година ще се търси съдействието на полицията. Това заяви в Пловдив изпълнителният директор на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев на среща с представители на лозаро-винарския сектор. Той подчерта, че ще се работи също в синхрон  с  Агенция "Митници" и НАП. Ще се следи да няма изкупуване на грозде в нерегламентирани обекти, както и за внос на грозде от ЕС или от трети страни.
Значителното количество непродадено вино от миналогодишната реколта трябва да се реализира така, че да не се дебалансира пазара в следващите години. За това предупреди служебният заместник-министър на земеделието Явор Гечев на дискусия в Аграрния университет в Пловдив, организирана от Националната лозаро-винарска камара. 

Става дума за 80 милиона литра вино, което не е намерило реализация основно заради кризата около пандемията с коронавируса. 

Според изпълнителния директор на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев браншът е преодолял критичния период като от общо 327 винарски предприятия в страната само 3 са обявили ,че тази година няма да приемат грозде за преработка. 35 производители на грозде върху 711 хектара са се възползвали от държавната подкрепа за изкупуване на продукцията на зелено. 

Екипът на земеделското ведомство е разработил инструменти, които да компенсират разликите в подпомагането между българските фермери и западноевропейските им колеги, обясни Гечев. 

Става дума за взаимоспомагателен фонд, който да осигури оцеляването на бизнеса на производители, претърпели тежки щети, както и гаранционни фондове за износа на продукция в трети страни. 

Изравняването на директните плащания към българските земеделски производители с тези от Западна Европа се предвижда да стане едва през 2027 година.


Снимка: Радио Пловдив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вандали обгазиха с лютив спрей заведение и магазин в Пловдив

Два случая на вандалски прояви с лютив спрей притесниха посетителите на нощно заведение в "Капана" и служителите на хранителен магазин, аптека и ресторантант на ул. "Капитан Райчо". След полунощ в заведение в "Капана" се е разнесла силна неприятна  и задушлива миризма и клиентите масово са излезли навън с насълзени очи и затруднения в дишането...

публикувано на 22.11.25 в 16:15

Животът е най- големият ни дар, обща отговорност е да го пазим на пътя

В Пловдив бе открита благотворителната изложба на финалистите от националния конкурс за рисунка с послание "Шофирай със сърце и разум. Пази живота. Някой ни чака. Някой ни обича". Тя е част от кампанията "Шофирай със сърце и разум" на Фондация "Ани и Явор: Ключът е любовта".  18 рисунки, две от които на загиналите с апешеходна пътека..

публикувано на 22.11.25 в 13:38

Водата в пазарджишкото село Хаджиево остава негодна за пиене

Пазарджишкото село Хаджиево остава без питейна вода, тъй като  работата по подмяната на стария тръбен кладенец е затруднена.  Към момента вода по чешмите има, но тя е с влошени качества и не трябва да се ползва за пиене. Водата в Хаджиево е негодна за пиене заради манган Седмица след забраната за питейни нжди, реултатите от чешмите показват, че..

публикувано на 22.11.25 в 11:27

Монтират фотоволтаици на 10 социални заведения в Пазарджик

Община Пазарджик спечели проект за изграждане на фотоволтаични системи и модернизация на социалните услуги.  Проектът се финасира по Плана за възстановяване и устойчивост с 973 092,68 лева и ще бъде реализиран в 10 заведения за специализирани социални услуги. Основната цел на инвестицията е подобряване на енергийната ефективност, ускорена..

публикувано на 22.11.25 в 11:12

ПП-ДБ искат дигитални фишове от общинската полиция в Пловдив

Да се въведе система за дигитализиране на фишовете, издавани от общинската полиция в Пловдив за нарушения по Закона за движението по пътищата. Това предлагат съветниците от   "Продължаваме промяната – Демократична България" с внасянето на питане до кмета Костадин Димитров.   Според  съветника Борислав Матеев това е наложително заради..

публикувано на 22.11.25 в 09:40