Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Планетариумът в Смолян става топ дестинация на Балканите

С четири милиона лева започва мащабен ремонт на една от емблематичните сгради на Смолян – Планетариума с астрономическата обсерватория. Реконструкцията се финансира по проект от Оперативна програма „Региони в растеж“ и от община Смолян. От местната администрация се надяват обновеният Планетариум да се превърне в една от топ дестинациите на Балканския полуостров. 

Ремонтът предвижда подмяна на покрива, дограмите, отоплителната, вентилационната, електрическата и ВиК-инсталациите. Около два и половина милиона лева са за строителни дейности, преоборудването е за милион и половина. В звездната зала ще бъде монтирано ново високотехнологично оборудване, съобщи заместник-кметът на Смолян Марин Захариев:

Ще имаме едни нови цифрови проектори с поне 6К реална резолюция. Екранът е 12,5 метра. Ще имаме и втора зала освен основната звездна зала, която впрочем е със 125 места.

Обсерваторията и останалите помещения в сградата също ще бъдат преоборудвани и обновени. Проектът трябва да приключи до началото на 2024-та година. От община Смолян се надяват да се развие т. нар. събитиен или астрономически туризъм:

Оформена има една такава общност хора, които са любители на звездите, на планетариумите и може някакъв тип събитиен туризъм да се случва. В Европа не са много планетариумите с 12+ метра екран и се надяваме в 2022-ра да сложим Смолян още веднъж на картата по този показател. 

В звуковия файл е репортажът на Радостина Чернокова по темата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57