„Всеки човек мисли по различен начин и се съмнявам, че принципно българите подценяват опасността от евентуална нова вълна на Ковид заразата. Българите четат много, четат различни неща и невинаги информацията в медийното и интернет пространството, отразяват реалната действителност. Често се натъкваме и на измислици“. Това подчерта проф. Маргарита Апостолова - ръководител на Лаборатория по медико-биологични изследвания към Института по молекулярна биология към БАН.
По думите ѝ все повече се доближаваме към колективния имунитет, защото предприемаме съответните действия за имунизиране.
„Важно е обаче да се подчертае, че дори имунизацията, ако тя не образува антитела срещу съответния коронавирус или не предизвиква клетъчен имунитет, не би довела до предпазване на организма от заразяване с нов вирус“.
Почти година и половина след началото на Ковид пандемията сме научили повече за генома на вируса, защото целият Свят работи по различни методики и вече се знае в пъти повече от началото на пандемията.
Проф. Апостолова бе категорична, че различните вълни, предизвикани от мутациите на вируса, протичат в България по различен начин. Дори и очакваната четвърта вълна не идва тук със силата, с която тя се наблюдава в Индия, Нидерландия или Англия.
„Това не се дължи само на броя на ваксинираните в България, тъй като процентът тук е още нисък в сравнение с останалите страни, но ние имаме и нещо друго – дали ваксината БЦЖ или българският геном, но ситуацията тук е друга“.
Щамовете, които се наблюдават преимуществено в момента у нас, са варианти на британския. Независимо, че делта вариант на вируса в България е бил засечен в градския транспорт още през април, броят на заразените досега за три месеца е много по-малък, отколкото в Нидерландия, където броят на заразените се е увеличил рязко само за една седмица, подчерта проф. Апостолова.
„За да се знае дали човек има антитела, трябва да си направи съответния тест за антитела 20 дни след ваксинация. Има случаи, когато ваксинирани, особено по-възрастни хора, не образуват или образуват малко антитела. Това обаче нищо не значи, защото те могат да имат клетъчен имунитет, но цената му в България е доста скъпа“.
Във всички случаи ще стигнем до постигане на клетъчен имунитет при брой на ваксинираните между 50 и 70%. Не трябва обаче в никакъв случай да се отказваме от ваксините, бе категорична проф. Апостолова.
Чуйте повече от звуковия файл:
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..