Изпращаме месец на промени, след вторите избори за годината, но без регистриран напредък за ново правителство. Изцяло новата ситуация в Народното събрание роди подозрения, обвинения и невъзможност за преговори. Коментар на политическите пререкания между партиите от политолога доц. Иван Начев.
Той каза, че все още не може да се каже със сигурност накъде вървим, дали към нов кабинет, или към избори.
"Всичко това, което наблюдаваме не е нещо, което сме виждали преди", уточни доц. Начев. Според него и двете страни са прави, защото от една страна новите партии на протеста, нямат мнозинство за ново правителство, от друга ИТН спечели тези избори с малко, и победи ГЕРБ.
"Бидейки антисистемна партия ИТН, партия насочена срещу статуквото, тя не иска да спазва онези правила, които са негов символ", смята политологът. Той допълни, че поведението на ИТН е обяснимо, защото 1/4 от депутатите са от тази партия, или всеки четвърти българин е гласувал доверие на тях.
Доц. Начев каза още: "Тази партия иска да понесе политическата отговорност, но другите партии, които са свикнали на коалиционни споразумения и задкулисни договорки трябва да се дадат сметка, че ако не беше ИТН, то нямаше да имаме тази ситуация, ГЕРБ нямаше да е опозиция. Тук е по-важно дали започваме да говорим за политики, или започваме да говорим за хора, както направиха вкл. от Демократична България. Този разговор за политическото управление е по-важен, а на втори план е разговорът за хората."
Доц. Начев смята, че е важно вече да спрат пререканията между партиите, от друга страна президентът Радев няма интерес служебното правителство да управлява дълго, и мандътът ще бъде връчен скоро.
"Избирателите много ясно казаха, че не искат управление на една партия, на един лидер, а управление, подкрепено от много повече политически формации", поясни още в анализа си политологът.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..