България ще получи близо 787 млн. евро от ЕС по програма „Образование“ 2021-2027.Проектът на програмата е публикуван за обществено обсъждане до 9 август. Със средства от Европейския социален фонд+ (ЕСФ+) ще се насърчава равният достъп на всички деца и ученици до качествено и приобщаващо образование, с акцент върху уязвимите групи.
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Асим Адемов разказва как ЕС ще подкрепи сектора на цифровото образование: „Това е изключително важен въпрос, защото пандемията разкри много възможности, но и редица пролуки видяхме в дигиталното образование в Европа. Например, много домакинства с ниски доходи, нямат достъп до компютри, на които да учат децата. По данни на ЕК повече от 1 на всеки 5 млади хора в ЕС не успява да постигне основно ниво на цифрови умения. Според плана за дейстие в областта на цифровото образование, ЕК ще започне стратегически диалог с държавите членки по въпросите за въвеждане на цифровото образование, което е изключително важно. Фокусът е насочен към разбиране как обучението от разстояние, онлайн и смесеното обучение да станат ефективни, приобщаващи и ангажиращи до края на 2021 г. Ще се подкрепи свързаността в училищата чрез възможностите за финансиране за достъп до интернет, закупуване на цифрово оборудване, приложения и платформи за електронно обучение. Те са необходими за тази много належаща цифрова транспорфмация. Като за целта ще е необходимо да се развият основни цифрови умения и компетентности в учениците от най-ранна възраст, може би още от детската градина, за да са компютърно грамотни, и да разбират технологиите, и най важонто, което акцентирам, да разпознават дезинформацията, това е сериозен проблем. Както и нещо, на което много държим в ЕП, да има гаранции за равнопоставеност между жени и мъже в обучението и работа в тази област. ЕСФ и неговите параметрите му са ободрени на 8 юни, той ще е с общ бюджет 88 милиарда евро, за периода 2021 до 2027 година, като притоводействие на социално - икономическите ефекти от пандемията, които не са никак малки.“
Кризата с Ковид-19 показа, че е много важно образованието да става все по-хибридно. Проф. д-р Галин Цоков ръководител на катедра "Педагогика и управление на образованието" в ПУ "Паисий Хилендарски" казва: „Това е едно много сериозно предизвикателство пред всички системи, не само пред българската. Едно кризисно образование, което е единственото възможно в условия на пандемия. Българската образователна система успя да се справи на едно много добро ниво, ако сравним с други образователни системи, вкл. и в по-малките училища, особено при второто затваряне, голяма част от тях успяха да учат присъствено. Училището в бъдеще ще бъде все по-хибридно училище, с основни елементи, свързани с дистанционното обучение, обучението в електронна среда, те ще останат и ще се развитат в образователните системи.“
Близо 210 млн. евро от средствата по ЕСФ+ ще бъдат насочени за въвеждане на дуалното образование. Бойка Борисова, директор на Професионалната гимназия по транспорт и строителни технологии разказва: „Дуалната система на образование, и първият випуск за подкрепа на тази форма вече завърши 10 клас, имахме цяла година обучение, което се провеждаше в нашите работилници. Последно учениците започнаха работа в новия серзвиз, който е построен със средства изцяло по този проект. От следващата учебна година вече учениците ще започнат работа в реална работна среда, имама фирма партньор, с която ще се осъществи обучението. Работим наистина, много възможности има, и смятам, че това е правилният път, за да може едно училище да реализира добър прием, както и да изкара на пазара на труда, работници, които са компетентни и можещи.“
Програма „Образование“ 2021-2027 г. ще се съфинансира от ЕСФ+ и от държавния бюджет на Република България. По нея ще се подобри и връзката с пазара на труда, чрез развитие на професионалното обучение.Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..