Реди ли се политическият пъзел или се търсят все още парченца от него? Ще има ли правителство и каква подкрепа ще получи в пленарна зала? Какви са възможните сценарии и каква прожекция ни очаква? Горещите въпроси коментираме с режисьора и политик Евгений Михайлов.
Според него в тези времена и с тези сценаристи трудно се прави прогноза.
" Но, връщайки се година назад виждам, че това, което съм писал тогава по отношение на случващото се, че хората на площада, които искрено протестираха, накрая ще се превърнат в масовка на истинските сценаристи на тези протести и ще разберат, че са били използвани - това се случва", посочи Михайлов.
По думите му не може да се говори, че протестиращите имат своето представителство в Парламента, а протестът не може да се разглежда като нещо единно.
"Имаше различен вид протестиращи - имаше млади хора, които бяха дошли от чужбина с техните си нагласи и с недоволството от много неща, които се случват в България. Те протестираха за едно, имаше футболни агитки, които протестираха за друго , имаше хора, които мятаха камъни и павета по полицаите и те протестираха и бяха организирани от трети. Имаше юристи, които целеха с яйца и камъни герба на България, имаше хора, които призоваха да се нахлуе в НС. Въобще имаше всякакви хора и накрая тези с прашките и с камъните по българския герб са в Парламента, а тези младите и интелигентите хора просто бяха в масовката и продължават да са в масовката. Защото дори субектът, за който те гласуваха от чужбина и който спечели най-много гласове в чужбина - партията на Слави Трифонов, излъга до сега на няколко пъти и не знам на следващите избори какъв ще бъде резултатът точно на тази партия. Защото ИТН изгуби изборите в България, но с повечето гласове от чужбина и само с 15 хиляди гласа се провъзгласи за победител, който със своите 65 депутати иска да диктува на всички в Парламента своята воля и да казва - Ако не сте съгласни, значи вие сте виновни, ако не ни приемете правителството, вие сте виновни, ние няма да преговаряме, няма да подписваме споразумения, това е което ние искаме. Изведнъж се оказа, че процесът е управляван от един диван и от едни автоинтервюта. За мен е много странно, как не могат да се усетят хората, но за много неща", допълни Михайлов.
По думите му ИТН станаха първа политическа сила с програмата си от референдума - един лев субсидия, мажоритарни избори, намаляване броя на народните представители, но са заблудили хората, защото това сега не е поставено в дневния им ред. Той припомни, че ако преди от партията на Трифонов са казвали, че няма да имат нищо общо с БСП, защото е токсична партия, то сега има сближаване на позициите и 95% съвпадение на вижданията и програмите им. Според него трудно може да се обясни и поведението на ДБ и разминаванията им в основни принципи и позиции от програмата.
"Всичко, което ни се случва е от слабата ни памет и от това, че се създаде и възпита едно поколение, което е загубило причинно-следствените връзки и защо сме на този хал, коментира Михайлов.
Според него това, което се случва в момента не е промяна, това е огромна подмяна в съзнанието на хората. Той смята, че когато имаш 13 депутати или 34 като хората на ДБ не може да диктуваш, нито да искаш да управляваш, дори и когато имаш 65 не може да казваш - ако не ме слушате, гледайте си работата.
"Лесно се избира правителство и според мен ще се направи трик, опит за избиране на правителство, дори чрез намаляване на кворума. И понеже ГЕРБ заявиха, че ще присъстват в залата и ще гласуват против, то тези, които могат да спомогнат да се намали кворума, за да се избере правителство, могат да бъдат само групите на ДБ или ДПС. Но ще бъде трудно, едно такова правителство след това, да бъде сменено, какъвто беше случая с правителството на Любен Беров, припомни Евгений Михайлов.
Цялото интервю може да чуете в прикачения файл.
В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..
На 12 декември 2024 година Xiaomi официално откри новия си магазин в мол Plovdiv Plaza. Това е третият обект на бранда в България и първият в град Пловдив. Новият магазин предоставя на жителите и гостите на града под тепетата достъп до широка селекция от иновативни продукти, включително най-новите смартфони на Xiaomi, продукти за..
Инициативният комитет (ИК) от пловдивското село Труд отново настоя линия №1 да пътува от Пловдив до селото и обратно. Своите аргументи членовете на Инициатилния комитет разкриха пред областната управа. На срещата стана ясно, че линия №1 може да се включи в транспортната схема до Труд след 19 януари, когато ще бъде определен новият..
Всяко дете по Коледа мечтае за подаръци и знае, че ще ги намери под елхата. Малчуганите са наясно, че най-хубавите подаръци ги носи не кой да е, а обичаният от всички Дядо Коледа. Затова още през ноември децата започват да съчиняват писма до белобрадия вълшебник и му ги изпращат с надеждата желанията им да се изпълнят. В Пловдив и региона..
Отварянето на границите по суша ще вкара повече чуждестранни туристи у нас. Това коментира Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма” след като стана ясно, че от 1 януари догодина страната ни става пълноправен член на Шенген. Тя припомни, че особено през летния сезон до момента проблемите при границата с Румъния бяха огромни...