Земеделският производител Красимир Кумчев е партньор по проекта "Поземлени отношения и европейска политика: синергия и перспективи за българското земеделие" /ПОЗЕСИН/, който беше представен в столицата.
Предмет на специален изследователски интерес е неговото предложение за изсветляване на производството в отрасъла с осигуряване на равнопоставеност при подпомагането с цел производство на храна, а не самоцелно следване на субсидиите.
По думите на Кунчев през изминалите две години в рамките на проекта е имало много срещи, а целта на проекта е да се направят препоръки към административните органи на държавата как да се прилагат политиките – съчетаване на европейската политика и националните предпоставки.
„Храната е от първостепенно значение за всеки жив организъм. Важно е в каква насока ще тръгне нашето земеделие. За никого не е тайна, че през последните 30 години нашето земеделие потъва. Българинът консумира само 15 на сто от плодовете, зеленчуците и месото, които са произведени у нас. Трябва да се търсят начини и форми на организация чрез ефективно използване на земята, този проблем да бъде решаван, защото продоволственият проблем е част от националната сигурност на всяка една държава, коментира Кумчев в интервю за програма "Точно днес".
Той има разработена методика за индивидуално изчисляване на субсидиите за земеделския производител, която може да бъде част от решаването на проблема в селското стопанство у нас. Методиката се основава на това субсидиите да се дават не на декар, не на брой животни и т.н., а за произведена и продадена продукция.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Проектът ПОЗЕСИН се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд научни изследвания, договор КП-06-Н35/2 от 18.12.2019 г. Водеща организация при изпълнението на проекта е Институтът по аграрна икономика /ИАИ/ към Селскостопанската академия, с партньори от Аграрния университет в Пловдив и Икономическия университет във Варна. Изследователският колектив включва учени с интердисциплинарна експертиза от ИАИ и партньорските университети. Познаването на сложните механизми, които движат икономиката и нейната роля за състоянието на социално-икономическата система на обществото, приложени към селското стопанство, рамкират предметния спектър за анализ на поземлените отношения и фокусират значението на земеползването и земевладеенето за крайните икономически резултати в отрасъл селско стопанство. Това е сложната рамка, в центъра на която е позициониран факторът земя. В проект ПОЗЕСИН изследването е насочено към разкриване на синергийни възможности за потенциални ползи от съчетаването на общностната земеделска политика, националните социокултурни специфики и социално-икономическите предпоставки.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..