Община Пловдив представи публично своята Здравна стратегия за периода до 2030-та година. Документът е един от първите по рода си в страната, не само в нашия град.
Стратегията бе представена от шефа на общинската дирекция „Здравеопазване“ д-р Калин Калинов. На първата работна среща мнения споделиха експерти, специалисти, представители на съсловни и синдикални организации.
Проектодокументът предвижда да бъде създаден общински здравен фонд, от който да се подпомагат 14-те общински лечебни заведения и да се отпускат стипендии за младите медици, желаещи да останат на работа в тях. Здравният фонд към общината ще набира средства чрез местния парламент, от европейски проекти и от дарения. Така ще се реши проблемът с дефицита на кадри в общинското здравеопазване.
Стратегията предвижда разкриването на общински хоспис и на общинска болница за долекуване и рехабилитация. Поне една от двете структури ще е в сградата на бившата Белодробна болница „Димитър Кудоглу“. Не е изключено напред във времето двете да се обединят в една база.
ДКЦ II да се преструктурира в общински педиатричен център и да се подобри детското и училищното здравеопазване е друг от акцентите в новата Здравна стратегия.
Планира се всички общински лечебни звена и структури да се свържат в информационна система, до която да имат достъп и гражданите. От общината разчитат дигитализацията на общинското здравеопазване да стане с новите проектни линии, които Европейският съюз скоро ще разкрие.
Предвижда се да бъде създаден здравен колцентър, от който пловдивчани да получават информация за нужните им здравни специалисти и услугите, които могат да получат от тях.
Колцентърът ще е към общинската дирекция "Здравеопазване" и постепенно ще разширява услугите, които ще предоставя на пловдивчани. Там могат да бъдат привлечени психолози и други специалисти.
Следващото обсъждане на Здравната стратегия на Пловдив ще бъде с пациентските организации. Очаква се широкото публично обществено обсъждане да бъде до края на септември.
Заради напредването на ремонта на Бетонния мост над бул. „Христо Ботев“ се повишава опасността от падане на мазилка и други строителни материали, предупредиха от ОП „Организация и контрол на транспорта“. Затова от днес до 20 декември се забранява преминаването на пешеходци и паркирането на автомобили по бул. „Христо Ботев“ под мостовото съоръжение...
И кметът на община "Родопи" Павел Михайлов обяви 3 януари 2025 г. за неучебен ден. Децата и учениците ще се върнат в детските градини и учебните заведения на 6 януари. "По този начин ще се съобразим и със семействата, които пътуват за празниците, както и с тези, които планират да бъдат по-дълго време с близките си.", посочи кметът Михайлов.
С близо 50 процента са нараснали случаите на домашно насилие в Пловдивска област спрямо миналата година – сочат данните на полицията. Тревожната статистика разкри комисар Красимир Аргиров, началник на „Охранителна полиция“ в регионалната дирекция на МВР. За първите 6 месеца на тази година са образувани 119 досъдебни производства за домашно..
Собственици на овце във Велинград са категорични, че няма да допуснат умъртвяването на 1700 елитни овце на колегата им Димитър Илиев. За огнище на чума в региона съобщиха от Агенцията за безопасност на храните, след взета проба. Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории. Според..
Календарът на Община Смолян за 2025 г. ще се продава в подкрепа на 13-годишния Божидар, който е с редкия синдром, наречен Корнелия де Ланге. От това заболяване страда едно на 10 000 деца. Заболяването засяга развитието на двигателните функции, психиката и интелекта на Божидар. Детето трудно покачва тегло, поради проблем с гастро-хранопроводния приток...