Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юнаците разкриват нови тайни от халколита с уникална керамика

В България това е единственият обект отпреди 6000 г., който се проучва и извън селищната могила

| обновено на 05.08.21 в 11:29

Следим археологическо лято 2021, за селищната могила Юнаците, проучванията там и новите открития, за разкопките, разговаряме с научния ръководител на екипа доц. Явор Бояджиев от Националния археологически институт с музей към БАН. Той започва 21-и сезон на уникалния обект, с финансиране от 41 000 лева - от Министерство на културата и от Регионалния исторически музей в Пазарджик. 

Явор Бояджиев уточни, че от 29 юли работят със средства от МК, на стойност 35 000 лева, повече от м.г., когато за обекта са били отделени 28 000 лева. Работи се по две сгради, всяка от 100 кв. м., които са много интересни за науката, едната е с червен под, което сочи добър статус на живеещите в тази епоха. 

"Вече се проучва по-голяма площ на могилата, последните 10 години с конкретни цели, като е важно изясняване на стратиграфията на долните хоризонти, от, т. нар. халколит от 4600 до 4100 г. пр. Хр. Основната цел на тазгодишните разкопки е да продължим изясняването на началото на селището", поясни археологът от БАН. Част от екипа тук обработва находките от керамика, открити в най-интересните жилища, проучвани през последните години. 

"В сондажа извън могилата  установихме данни за цял период от късния неолит, около 4900 - 5000 г. пр. Хр.  Точно в Юнаците бе открито най-старото злато, с което могилата стана известна в археологическата наука у нас и в чужбина", каза още доц. Явор Бояджиев. Той уточни: "Буквално вчера излезе уникален керамичен съд от халколита, с дебелина на стената му 3 мм, с богата графитна украса, със сприли и кръстовиден мотив."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02

НГСЕИ с голяма изложба на бивши ученици за 50-я си юбилей

Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..

публикувано на 08.01.25 в 09:42