Рязкото и значително поскъпване на борсовата цена на електроенергията в началото на седмицата предизвика реакцията на бизнес организациите. Някои от големите консуматори на ток като КЦМ спряха работа, а служебното правителство разпореди държавната ТЕЦ Марица Изток 2 да увеличи работещите мощности.
"Очевидно проблемът трябва да се погледне на системно равнище. Тоест, вземани са някакви мерки, но те са действали моментно. С други думи, имаме някакъв структурен проблем на пазара", смята Найденов. Според него ТЕЦ "Марица Изток" 2 може да работи още по-активно на пазара, когато ценовите равнища го позволяват.
"Целта не е всеки път да пишем писма и да казваме "включвайте нови мощности", а самата централа да следи пазара и да отговаря на тези пазарни сигнали. Когато цените са ниски и електроцентралата не би могла да реализира печалба и приходи-нека не работи. Но когато имаме такива ценови равнища от 300 лева на мегаватчас/ а цената определена от КЕВР за "Марица Изток" 2 е 220 лева/, тоест имаме близо 100 лева разлика между регулираната и пазарната цена, очевидно е, че централата би имала полза", коментира Ивайло Найденов.
Така, според него, централата едновременно ще решава своите проблеми с високата задлъжнялост заради високите цени на въглеродните емисии, които плаща, а и на пазарен принцип с увеличаване на предлагането ще регулира ръста на цените.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..