Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лозарите искат спешни мерки за спасяването на бранша

Национален събор на българските лозари се провежда днес и утре в село Брестовица. 

За първи път започваме една хубава традиция, която смятаме да продължим, каза  в интервю за програма "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на организаторите от новоучреденото  Националното сдружение на българските лозари  д-р Петьо Бошнаков.  

Целта  на новата организация, която беше учредена в Аграрния университет в Пловдив през март месец, е да защитава интересите на сектора пред държавните институции и да настоява за нужните законодателни промени. Проведени са срещи с представители на Земеделското министерство и служебния министър Христо Бозуков.

През годините бяха натрупани редица проблеми с производството на винени и десертни лозя и събрахме доста и специалисти, за да учредим сдружението и поставим искания на бранша пред  обществеността и държавата. Напоследък политиката за развитието на сектора е неблагоприятна, лозарството се пренебрегва и трябва  законодателна промяна, за да се обърне внимание на лозарството.  След 2000-та сме извън топ 20 и имаме драстичен спад в производството на грозде. Тежко е положението на всички лозари - ниски изкопни цени, проблеми с набирането на работна ръка, липсата на възможности за закупуване на техника. 

Той допълни, че лозарските площи у нас са  намалели 4-5 пъти.  В момента са регистрирани около 600 хиляди декара, но реално се работят 300 хиляди, другите са в малки стопанства, а освен това площите продължават да намаляват. За сравнение - преди 20 години площите с винени лозя са били над 1 милион и 600 хиляди декара. Сега има драстичен спад.

 Според д-р Бошнаков проблемите са много, а част от тях са ниските изкупни цени, трудности по набиране на работна ръка, липса на национално доплащане и възможност да се закупува техника по европейските програми, голямата конкуренция от другите страни, поради факта, че там сектора се субсидира и редица други.

Необходими са спешни мерки за сектора, категоричен е д-р Бошнаков, който стопанисва 1500 дка винени лозя и винарска изба. Той преподава в катедра Международни икономически отношения на  Икономически университет – Варна и е  автор на над 10 статии в областта на лозарството и европейските програми и фондове.

По време на двудневния събор в Брестовица ще има участия на  фолклорни изпълнители от страната, игри, състезания за майсторите лозари, дегустации, алея на занаятите и битов детски център.

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54