Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лозарите искат спешни мерки за спасяването на бранша

Национален събор на българските лозари се провежда днес и утре в село Брестовица. 

За първи път започваме една хубава традиция, която смятаме да продължим, каза  в интервю за програма "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на организаторите от новоучреденото  Националното сдружение на българските лозари  д-р Петьо Бошнаков.  

Целта  на новата организация, която беше учредена в Аграрния университет в Пловдив през март месец, е да защитава интересите на сектора пред държавните институции и да настоява за нужните законодателни промени. Проведени са срещи с представители на Земеделското министерство и служебния министър Христо Бозуков.

През годините бяха натрупани редица проблеми с производството на винени и десертни лозя и събрахме доста и специалисти, за да учредим сдружението и поставим искания на бранша пред  обществеността и държавата. Напоследък политиката за развитието на сектора е неблагоприятна, лозарството се пренебрегва и трябва  законодателна промяна, за да се обърне внимание на лозарството.  След 2000-та сме извън топ 20 и имаме драстичен спад в производството на грозде. Тежко е положението на всички лозари - ниски изкопни цени, проблеми с набирането на работна ръка, липсата на възможности за закупуване на техника. 

Той допълни, че лозарските площи у нас са  намалели 4-5 пъти.  В момента са регистрирани около 600 хиляди декара, но реално се работят 300 хиляди, другите са в малки стопанства, а освен това площите продължават да намаляват. За сравнение - преди 20 години площите с винени лозя са били над 1 милион и 600 хиляди декара. Сега има драстичен спад.

 Според д-р Бошнаков проблемите са много, а част от тях са ниските изкупни цени, трудности по набиране на работна ръка, липса на национално доплащане и възможност да се закупува техника по европейските програми, голямата конкуренция от другите страни, поради факта, че там сектора се субсидира и редица други.

Необходими са спешни мерки за сектора, категоричен е д-р Бошнаков, който стопанисва 1500 дка винени лозя и винарска изба. Той преподава в катедра Международни икономически отношения на  Икономически университет – Варна и е  автор на над 10 статии в областта на лозарството и европейските програми и фондове.

По време на двудневния събор в Брестовица ще има участия на  фолклорни изпълнители от страната, игри, състезания за майсторите лозари, дегустации, алея на занаятите и битов детски център.

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42