Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добавките за Covid-пациенти са "възнаграждение на страха"

| обновено на 09.08.21 в 14:51

Здравните работници от Спешната помощ в Пазарджик обявиха готовност за протест заради нова методика за изчисляване на паричните добавки, които се изплащат за контакт с пациенти, заразени с Covid-19.

От здравното министерство обясняват, че няма да се измерват минутите, а ще се описват дежурствата, в рамките на които е имало пряка среща с пациент с  коронавирус.

Работещите в Спешната помощ смятат, че това е неприемливо. Според тях много от случаите на Covid-19 трудно се доказват в началото на заболяването. Пазарджишките спешни медици подготвят декларация до здравното министерство и се надяват тя да бъде подкрепена с подписка от останалите 26 спешни центрове в страната.

Каква е позицията на спешните медици в Пловдив

Според заместник-директора на Центъра за спешна медицинска помощ в Пловдив д-р Димитър Христозов новата методика е справедлива и логична

Новата методика е относително справедлива и тези, които наистина имат контакт с Covid-а, ще си получат добавката за работа с Covid. Тези, които нямат Covid - няма да получат. Справедливо и логично, според мен, коментира д-р Христозов.

От новата методика отпадат т. нар. съмнителни случаи. За тях имаме възможност да правим бърз тест, който, разбира се, не винаги е точен, но все пак е ориентировъчен. И след като бързият тест е признат, той става положителен съмнителният. Така че, тука няма няма проблем. Но, явно че за повечето медици това е проблемът. Ние нямаме възможност на всеки адрес, който е съмнителен, със симптоматика, да правим бърз тест. Това отнема време, а и случаите са все повече, така че това ни затруднява. 

Наистина когато имаме среща със съмнителен и положителен на Covid, логично е, както по старата методика беше, всички да получават. Сега е стеснено до положителни.

Другото в новата методика е, че хора, които са работили на половин щат, при среща с Covid взимат половин добавка за Covid. Примерно вместо 1000 - вземат 500 лева. Лекар, който е дал едно дежурство, при среща с Covid няма да вземе 1000 лева, а ще вземе за едно 12-часово дежурство. 

Това е разликата между старата и новата методика. И вероятно повечето медици обръщат внимание на това, коментира спешният медик от Пловдив.

Без да се ангажира с коментар за недоволството на спешните медици от други центрове в страната, описвайки ситуацията, д-р Димитър Христозов я сравни със заглавието на френски филм отпреди 40 години, наречен "Възнаграждение на страха".

Нов натиск от Covid-19

Има натиск, има увеличени случаи с фибрилни състояния. Всеки ден е различно, но общо взето тенденцията е нагоре, заяви д-р Христозов. 

Той обясни, че спешните медици не могат да разберат с кой от вариантите на коронавирус се срещат, тъй като при тях пациентите са само с вирусоподобна симптоматика. При бърз тест се доказва има ли Covid или не. 

Обикновено по - младите пациенти с коронавирус не се обаждат веднага, някои от тях боледуват без тестове, на крака. Възрастното население с хронични заболявания вика по - често спешните медици, обобщи пловдивският лекар. 

Интервюто на Антоанета Петричанска с д-р Димитър Христозов е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30

Общината планира по-висока събираемост от данъци и такси

Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те?   Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова.  Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..

публикувано на 16.01.25 в 08:35
Теодор Славев

Ще ни управлява коалиция на отчаянието

Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на   коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица"  и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

Ще наблюдаваме разнородна власт, но и разнородна опозиция

Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..

публикувано на 15.01.25 в 16:00