Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

300 деца от лагера в Приморско ще бъдат следени за COVID-19

Антоанета Пакова, новият директор на РУО - Пловдив даде първа пресконференция в сградата на управлението днес. Тя осветли с информация няколко от най-важните теми за образованието в областта, сред които бяха началото на учебната година в условия на пандемия, случаите със заразени деца, които са били на лагер в Приморско и казусът с директора на училището в с. Житница. 

Основен фокус беше случая с 30-те заразени деца, които се върнаха от лагер в Приморско, организиран по програмата “Отново Заедно”, създадена от МОН, за да сближи учениците след година на пандемична дистанция.

Антоанета Пакова сподели, че от страна РУО здравните власти са получили пълно съдействие за проследяването на евентуални пропуснати случаи. По нейните думи децата са били общо 300.

„Изпратили сме списъци с имената на децата, за да може РЗИ да осъществи контакт с тях и инспекторите да преценят дали се налага да правят тестове за коронавирусна инфекция и какви“, каза началникът на Регионалното управление на образованието Антоанета Пакова. 

За Радио Пловдив - Милена Панайотова от РЗИ каза, че списъците са им били изпратени без телефонни номера, като контактът с децата е осъществяван чрез медиите и туроператорите. 

“Към момента не се налага да правим тестове на децата. Казали сме на родителите им, че могат да дойдат безплатно да тестват децата си с антигенни тестове, ако имат съмнения, че са заразени. Засега нямаме данни за други деца от лагера  да са с вируса” каза Милена Панайотова, директор отдел “Противоепидемичен контрол”. 

За началото на учебната година в условията на пандемия Антоанета Пакова каза, че ще се следват указанията на здравното министерство и ще се действа в четирите установени сценария. Разписаните задължителни и препоръчителни мерки осигуряват условия за преминаване към обучение в електронна среда само в краен случай и най-вече на локален принцип – отделен клас, отделно училище или училища в отделно населено място, в съответствие с конкретната епидемична обстановка, спецификите на училището и учениците. Образователните институции в цялата страна ще бъдат затваряни само при крайна необходимост – когато заболелите са над 500 на 100 000 души за последните 14 дни. 

При най-лекия – зелен сценарий със заболеваемост по-ниска от 100 на 100 000 души, и при жълтия сценарий – с болни от 100 до 250 на 100 000 души, образователните институции ще работят, спазвайки насоките на МОН и МЗ за намаляване на рисковете от предаване на инфекцията.

Антоанета Пакова заяви, че голяма част от контрола върху обучителния процес ще бъде и в ръцете на конкретните училища. 

"Ние имаме допълнителни насоки, които ще се следват изцяло на регионален принцип. Това ще ни осигури достатъчно гъвкавост при различните сценарии".

Новият ръководител на регионалното управление на образованието коментира и случая с директорът на училището в житница, чиято оставка се иска от родителите на децата в селото. 

"До момента сме имали няколко срещи с родителите на деца от училището, като смятам, че съвсем скоро казусът ще бъде разплетен". 

Пресконференцията завърши с прогноза за работата на няколко училища в града към началото на годината. По програма "Региони в растеж" - Търговската Гимназия, ПГ по архитектура строителство и геодезия и ПГ по битова техника трябва да бъдат реконструирани, което началага преместването на учениците в друга сграда. Антоанета Пакова заяви, че това предстои да бъде решено как точно ще се случи. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21