Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласуването с машини силно ще затрудни избори 2 в 1

Михаил Константинов
Снимка: БГНЕС

"Гласуването с машини силно ще затрудни избори 2 в 1" – това каза в ефира на сутрешното предаване на Радио Пловдив „Точно днес“ математикът и анализатор проф. Михаил Константинов. Ако се стигне до този момент, той прогнозира, че избирателната активност ще се срине:

„Сега може да излязат едни 2 милиона да гласуват, което ще е пълна катастрофа“ – посочи професорът.

Той обоснова прогнозата си с цифри. По думите му, между двата последнии вота за Народно събрание – на 4 април и на 6 юни - 600 хиляди души са се отказали от гласуване.

„Тоест те се уплашиха от машините. 50-100 хиляди да са били от купения вот, а останалите? Сега ще ги накарате да гласуват на една машина за 2 неща, да извъртят по 4 екрана минумум, напред-назад, потвърждавам-не потвърждавам?“

Иначе препограмирането на машините, според проф. Константинов, е „съвсем елементарно“, но ще изисква време, тъй като 10 000 машини, които не са в мрежа, ще трябва да се препрограмират на място.

„Надявам се, че машините няма да бъдат включени онлайн, въпреки че съществува такова подозрение – че продължават да бъдат онлайн.  Ако това е така, е свръх скандал“ – заключи професорът.

Той коментира и варианта, в който няма да има ново гласуване за Парламент, а депутатите разглеждат кабинет, предложен от политическата сила, която ще получи трети мандат.

Той допуска, че е възможно някой изведнъж да предложи тайно гласуване „в името на благоденствието на българския народ . Това е един от начините, за да се избегне големия срам днес да говориш едно, а утре да направиш съвършено друго“. И тогава, по думите му, „като нищо ще мине кабинетът“.

Според проф. Михаил Константинов: „Това, което виждаме, показва пълната импотентност на българската политическа класа. Тя вече на 2 пъти не е в състояние да организира нормално управление на страната, сега се кани трети път да се гмурне в същата дупка и това, мисля, е недопустимо“.

Цялото интервю с проф. Михаил Константинов може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56