Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори ден хората от Ръжево Конаре и Дълго поле протестират заради кариера

| обновено на 28.08.21 в 16:26
6
Протестиращи от Ръжево Конаре и Дълго поле тази сутрин
Снимка: Елена Крушкова, Радио Пловдив

Жители на Ръжево Конаре и Дълго поле за втори ден излязоха на протест срещу дейността на кариерата за инертни материали, която се намира в землището на двете села. 

В 8,30 часа тази сутрин  близо 50 души се събраха при пътя до кариерата при моста на река Стряма в готовност да спрат камионите, извозващи инертни материали. Не се стигна обаче до блокиране на движението, тъй като камиони на фирмата концесионер не се появиха, а колите спокойно преминаваха и в двете посоки. 

Жителите на селата настояват кариерата да спре работа и да бъде прекратена концесията на фирма „Водстрой“, която добива баластра оттам. Местните жители са притеснени, че интензивната експлоатация на кариерата е причина за значителния спад на подпочвените води в землищата на Ръжево Конаре и Дълго поле. Пресъхването на много кладенци и безводието са заплаха за поминъка на много хора в този земеделски район, предупреждават жителите на двете села. 

Отделно хората в Ръжево Конаре настояват да спре преминаването на камиони с инертни материали по нерегламентирани пътища, често дори през коритото на реката. Според тях за по-малко от два месеца положеният нов асфалт на моста вече е разбит.  

На протеста присъстваха кметът на село Ръжево Конаре Димитър Гинов и заместник-кметът на община Калояново Пламен Николов, както и представители на Сдружение „Сирма 2012“.  

Стана ясно, че в понеделник геодезисти и представители на община Калояново ще трасират пътя покрай реката, за да видят колко е изместен и какво показва кадастърът. 

На мястото на протеста имаше представители на органите реда. Протестът премина спокойно, без напрежение. 

Жителите на двете села са категорични, че ще продължат с протестните си действия и през следващата седмица.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Расте броят на стопанствата в Пловдивска област, засегнати от шарка

„Епизотичната обстановка в Пловдивска област остава тежка, продължава да расте броят на засегнатите стопанства. Заболяването по дребните преживни животни е остро вирусно и затова бързо обхваща все повече населени места. Най-тежко засегнати остават общините „Марица“ и Първомай, а от днес има констатирани нови огнища в Садово, Раковски  Асеновград, но се..

публикувано на 18.07.25 в 15:28
 СУ

Пет училища в Пловдив ще имат нови директори

28  кандидати ще участват в  конкурсите за директори на 26 училища в Пловдив и областта, съобщиха от Регионалното управление на образованието - Пловдив. От там поясняват, че седем кандидати не са допуснати до надпреварата, защото не отговарят на критериите на МОН.   В страната ще се проведе селекция за общо 400 държавни и общински учебни..

публикувано на 18.07.25 в 14:52

Съдът решава дали да остави в ареста военния, застрелял приятел в Каравелово

Военно-окръжна прокуратура в Пловдив обвини в убийство военния от Карлово, който простреля свой приятел, участвал в празненството за раждането на второто му дете.  Обвиняемият Нечо Цанков е задържан за срок до 72 часа с постановление на наблюдаващия прокурор. Припомняме, че 23-годишният Никола беше прострелян фатално в карловското село Каравелово...

обновено на 18.07.25 в 14:07

Карлово се прекланя отново пред повдига на Васил Левски

С тържествена Света литургия в храм „Св. Николай” и поднасяне на цветя  пред гроба на Гина Кунчева – майката на Васил Левски в Карлово започнаха честванията за 188-ата годишнина от рождението на Апостола и празник на родния му град.  На площад „Васил Левски“ кметът на града д-р Емил Кабаиванов посрещна участниците в Националния туристически..

публикувано на 18.07.25 в 13:12

Петима младежи са в болница след две катастрофи в Пловдив

Четирима младежи са в болница след тежка катастрофа снощи на бул. „Шести септември“ в Пловдив. 19-годишен шофьор не успял да овладее фолксвагена си, излязъл извън пътното платно и се ударил в стълб. Той и тримата му спътници – всички на 15 години, са откарани с различни наранявания в болницата. Алкохолната проба на водача е отрицателна. Случаят се..

публикувано на 18.07.25 в 12:20