Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По - строги мерки отговарят на епидемиологичната наука

| обновено на 31.08.21 в 10:23
Проф. Йорданка Стоилова, Медицински университет Пловдив

Сега е точният период за прилагане на по – строги мерки, защото сме в разгара на четвъртата вълна на коронавируса, а според някои прогнози до две седмици ще влезем във върха на тази вълна. Затова ако мерките се въведат, ще доведат да по – малко разходи във всяко отношение. 

Това заяви пред Радио Пловдив проф. Йорданка Стоилова от катедра „Епидемиология и медицина на бедствените ситуации“ в Медицинския университет в Пловдив и главен координатор на Експертния съвет по епидемиология в Министерството на здравеопазването.

Тя призна, че наистина  ще доведат до големи икономически разходи и безработица. Затова е важно какви компенсации ще се договорят при започващите разговори с представители на засегнатите бланшове.

Проф. Стоилова припомни, че страната ни е на последно място по имунизационен обхват на населението, въпреки че ваксини има. Тя цитира данни на здравното министерство от вчера, според които с една доза поставена ваксина са 21% от населението в страната, а с две дози са 19%.

При епидемичната вълна ваксината има много голямо значение, подчерта епидемиелогът. Затова, според нея, са и предложенията достъп до заведения на закрито да имат само ваксинирани, хора с отрицателен пи си ар тест и преболедували коронавируса.

Проф. Йорданка Стоилова смята предложените от доц. Ангел Кунчев по – строги мерки за абсолютно адекватни по отношение на дихателните инфекции и напълно отговарят на епидемиологичната наука.

Сега е моментът, в който хората трябва да се ваксинират, тъй като има две – три седмици до достигането на върха на новата Ковид-вълна, посочи проф. Стоилова. Тя подчерта, че антителата започват да се натрупват след 10-тия ден на ваксиниране.

Няма ваксина, която да даде 100% имунитет. Но сигурно е доказано, че ако ваксинираните се разболеят отново, те ще прекарат заболяването много леко. 5% от ваксинирането могат да заболеят, посочи епидемиологът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Завърши ремонтът в Основно училище „Райна Княгиня"

Община Пловдив завърши в срок мащабния ремонт на Основно училище „Райна Княгиня", съобщава ресорният заместник-кмет Владимир Темелков в мейл до медиите. Ремонтът обхващанова топлоизолация и обновена фасада,  окачени тавани, нови инсталации, модерни санитарни възли на четири етажа. Седем класни стаи са с нови настилки, изграден е и нов..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Част от улица се затваря за ремонт

Авариен ремонт на ВиК инфраструктурата и рехабилитация на пътната настилка на част от ул. „Месемврия“ започва днес.   По време на строително-монтажните работи ще се подменят водоснабдителните и канализационни тръби на ул. „Месемврия“, в зоната от кръстовището с ул. „Славянска“ до кръстовището с бул. „Санкт Петербург“. След това ще бъде..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Православната църква отбелязва Рождество Богородично

Православната църква отбелязва днес празника Рождество Богородично. Денят, в който се е родила Света Дева Мария, е известен в народната традиция като Малка Богородица.  Това е и един от най-големите празници в църковния календар. Малка Богородица е и сред  най-предпочитаните празници, на който се провеждат събори из цялата страна.  Хасково..

обновено на 08.09.25 в 13:31

Кола се блъсна в жилищен вход в Асеновград

Кола се вряза в жилищен вход в Асеновград, малко пред 2:00 часа тази нощ. Инцидентът е станал на бул. "България" . Няма пострадали, предаде БНТ. Сблъскали са се два автомобила, като единият е изхвърчал от пътното платно и се е блъснал във вратата на блока. Катастрофата се е разминала само с материални щети, съобщиха от полицията в Пловдив...

публикувано на 08.09.25 в 13:30

Пълно лунно затъмнение и пълнолуние ни очакват тази вечер

Тази вечер, 7 септември 2025 г., ще станем свидетели на рядко и впечатляващо небесно явление — пълно лунно затъмнение ("кървава луна") и пълнолуние. То ще започне с полусянчестата фаза около 19:26 ч. , след което пълната фаза стартира около 20:30 ч. . Максимумът на затъмнението ще настъпи между 21:11 ч. и 21:12 ч. , когато Луната..

публикувано на 07.09.25 в 15:59