В деня на Съединението на България потърсихме сред хората в Градската градина на Пловдив обединението не в исторически план, а като смисъл.
Българката Лиляна Чанева, която живее в чужбина: „Стана така, че едно поколение се изпусна в чужбина. Трудно ми е да кажа кой точно е виновен. Трудно ми е да кажа и коя може да е обединяващата идея. Младите хора са много апатични, а ние в чужбина съвсем не виждаме деня, в който ще се върнем“.
Младежите Владимир и Дарина: "С тая пандемия вече малко трудно да видим с какво ще се свържем всички ние. Но ако народът се съедини, защо не? Малко е трудно в пандемията да се обединим като се говори, че може да ни затворят отново. Но има шанс да се обединим и да се получи нещо хуибаво“.
60 годишният Атанас Киримов: „Хората станаха вълци. Всичко живо гледа парите и нищо друго не го интересува. Преди 136 години психиката на хората е била друга. Хората са държали един на друг. Според мен съзнанието сегА трябва да се промени. Колективно съзнание няма. Ако има, животът ще върви като песен“.
Двете приятелки Велислава и Мария с пет месечното бебе Матеа: „Обединението ли? Ето го примерът – децата. Може би с това, че ни правят по някакъв начин по-добри и се появява нещо човешко у нас. В момента в България общо взето ако не се бориш за личното, а не за общото, е много трудно. Може би защото хората са много лесно взаимозаменяеми. Всеки с една лекота отхвърля заобикалящите го до момента хора и това ни разединява. Според мен винаги отвътре навън е промяната. Въпросът е колко хора са готови да направят промяна вътре в себе си, за да излезе тя навън и да се обединяваме и да живеем в по-човешки и морални ценности.“
В звуковия файл може да чуете цялата анкета, която се люшка като вълна от сънародниците ни зад граница до българите тук и сега, от скептицизъм до надежда.
„ Ако на чужденец сега разкажем, че в българската гражданска позиция се честват тези два празника (24 май и 1 ноември, бел. ред.) – на българската духовност, култура и писменост, той сигурно би си помислил, че дълго време този народ е тънал в безпросветност и в духовна нищета. И по тази причина, по правилото, че всяко общество издига в култ..
Изборите на 27-ми октомври са най- купените избори през последните четири години, като този път държавата /ЦИК, МВР, служебното правителство/ си затваря много смело очите, коментира пред Радио Пловдив журналистът Ружа Райчева. Тя припомни, че в част от получените във вътрешното министерство сигнали е имало конкретни имена на дилъри на..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува д-р Даниел Марков, който получи тазгодишното отличие на Регионалната колегия на БЛС-Пловдив в категория „Ти си нашето бъдеще“. Само на 28 години д-р Марков е вече специализант в Отделението по клинична патология на УМБАЛ „Пълмед“ Той e също асистент и докторант към Медицински университет –..
Миналите избори са продължение на миналите, по- миналите и още по - миналите избори, констатира Корман Исмаилов, бивш лидер на млажежкото ДПС и бивш депутат от Реформаторския блок. Спаред него България е в период на дълго потъване, от което все още не може да излезе. Продължава практиката на лидерите на политическите партии едно да се говори,..
“Възраждане” стои изключително стабилно в Пловдив, каза при анализа на изборните резултати водачът на листата в града Ангел Георгиев. Затвърждаваме резултата и се налагаме като трета политическа сила в страната. Скъсяваме дистанцията с ПП-ДБ от предишните избори. Повишаваме с 2 131 гласовете от миналите избори и сме над средния..