Денят на най-голямата победа, постигната от народа ни в политиката по националния въпрос в резултат на забележително общобългарско усилие, има способността по безспорен начин да ни предупреди, че само обединени и заедно можем да бъдем по-силни.
И ако за успеха на Съединението на България принос са имали всички слоеве на обществото, защо днес ни е така трудно да бъдем свободни и цялостни в името на идеята за достойнството на страната си?
Историята не е единствено памет. Тя е и разказ за смисъла и за ценностите на хората, останали да живеят извън времето си. И ако ние сега правим избора да им бъдем достойни следовници, празникът ще е винаги истински и ще ни зарежда със сили.
За последиците от извършения акт на Съединението за България и за Пловдив и необходимостта от обединение – в програма „Точно днес“ до 10 събеседници са:
кметът на Пловдив Здравко Димитров, преподавателят в ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Димо Чешмеджиев, правнукът на Райна Княгиня Здравчо Здравчев, създателят на Сдружение „Българска история“ и на едноименните сайт и издателство, удостоено с престижни награди, сред които „Златен лъв“ 2020 на Асоциация „Българска книга“, Марио Мишев, Грозделина Георгиева от Регионален етнографски музей – организатор на изложбата „Живо наследство“ , представяща традиционни български носии, съвместно с Фондация „Живите български корени“ и още - с разказ за сборната изложба „Художниците Дочеви – баща и синове“ . Пловдивчани могат да видят експозициите в Музея през целия месец септември.
Обединението, но не в исторически план, а в наши дни е фокус на анкетата на Екатерина Костова с пловдивчани. В празничния ден припомняме и епизод от разговора на Паолина Комсалова с актьора Валери Кьорленски, като срещите с него продължават през цялата седмица в рубриката „Добро утро, Ден“.
Тази неделя говорим за глаголицата, с Нора Пенева. Тя е писател, вдъхновител, изследовател. Нейни са книгите „Буки“ и „Глаголически именник и нумерология“. Очаквайте и астробюлетина за юни, със Стефи Недевска. Очакванията ни за нещата, по-често, са някак по-сладки и свежи от реалността на изживяването. Но, този юни ще бъде..
В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..
Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..
В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини, изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..
Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...