Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В историята има още много пъзели за пренареждане

„Нашата дейност датира отпреди 10 години, когато аз  бях на 18 години,  Заедно с  мои съученици от Френската гимназия в София поставихме начало на „Българска история“, без да имаме ясна визия какво следва от желанието ни да разказваме история.  Всичко започна от една фейсбук страница, която съществува и до днес, но в началото изразяваше само намерението да разказваме на нашите съученици, но впоследствие нещата се развиха“. Това Заяви Марио Мишев – ръководител проекти от сайта „Българска история“. По образование е политолог.

Той уточни, че идеята е дошла напълно спонтанно, след като учениците са били изкушени от предмета, преподаван от техния учител Никола Дюлгеров. Заедно със съученика му Иван Кънчев създават и Сдружението „Българска история“.

„Видяхме, че няма такава фейсбук страница и много портали в интернет с българска история. Трябва обаче да разграничим днешната ни работа от тази в началото, която тогава беше много любителска. За мен паметта винаги е съществувала като тема, от малък зная колко ценно е това клише, че народ без корен няма бъдеще. То постави основи на работата ми днес“.

Мишев обясни, че дейността им се е развивала лавинообразно в рамките на няколко години. Успели са да привлекат към нея и много доказани професионалисти и специалисти в различни области на историята.

 „Важно е обаче, че сляпо вярвахме в това, което правим. Впоследствие започнаха много дейности да се подчиняват на основната. Започнахме да обикаляме училищата и да разпространяваме това, което ни е било интересно на нас. Появи се и образователният ни сайт, а след това и издателството“.

Водещи принципи в работата над историческите факти и документи са обективността и честността към миналото.

„По отношение на историографията, има още много пъзели за пренареждане. В българската история има теми, които още не са изследвани достатъчно, заради липсата на преки исторически доказателства. Дори любимото ни Средновековие и „Златният век“ например се побират едва в няколко документа“.

Сред наградите, с които екипът много се гордее, е наградата „Златен лъв“ 2020 на Асоциация „Българска книга“ в категория за издателски проект с най-голяма обществена значимост. Получили са я за няколко издадени от тях книги, които по ред причини, сред които финансови и политически, не са били издавани през последните столетия или не са предизвикали очаквания интерес.

„Ние ги преоткриваме като ценни за народа ни днес. И  това е прекрасно. Старите български книги са особено ценни, когато говорим за българския дух и Възраждането, следва да осъзнаем, че всички процеси са се случили, заради образованието, знанието, просветата и личностите“.

Според  Мишев, историята трябва да бъде практична наука, която е много близка до всеки от нас и това може да се почувства през разказите за рода.

Съединението на България показва, че ние наистина сме силен народ, който се е обединил сам срещу всички.

„Времето, в което живеем днес, е лесно време, защото живеем в мир и с добър жизнен стандарт. С това обаче идва и желанието ни за развитие, защото образованият човек обаче иска да бъде още по-образован и трябва да бъде критичен“.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Инж.Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Доц. Адриана Любенова в "Добро утро, ден!"

За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина.  Има дълъг..

обновено на 18.04.25 в 09:54

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51

Арменците в Пловдив се подготвят за Възкресение Христово

От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме  отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..

публикувано на 18.04.25 в 06:55