Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КЦМ показа копие на първия произведен цинк преди 60 год.


На церемония в КЦМ бе отдадена почит на първите работници в металургичното предприятие. Главният изпълнителен директор на КЦМ Груп Румен Цонев откри символичо витрина, в която е показано копие на първия добит метал на 17 ноември 1961 година. Това, по думите му, е и датата, която официално се определя за рождена за КЦМ. Румен Цонев цитира спомени от този ден на Вангел Пасков, работил като катодчик:

Беше 16 ноември 1961 година вечерта. На този ден започнахме да зареждаме ваните с електролит. На другия ден дойдохме на работа много рано. Не се налагаше, но от любопитство и нетърпение. Искахме час по-рано да видим нашият, първият катоден цинк в комбината. Точно в 9 часа започнахме да вадим катодите. За нас това беше нещо непознато и невиждано.

На церемонията бяха поканени бивши служители на предприятието, някои от тях ветерани, започнали работа тук преди 60 години:

 Искам да се обърна към вас с думи на благодарност. Да сте живи и здрави! Бъдете сигурни, че именно на такива като вас и на още десетки хиляди се дължи просперитета на нашата компания. От онзи ноемврийски ден през 1961 година до днес са произведени близо 7 милиона тона метали на тази площадка.

Димитър Маев и Иван Танчов си спомниха за времето, когато са работили в КЦМ:

В тежките времена работихме в КЦМ едно време. Сега са съвсем различни. Тогава и хора нямаше, и ръчен труд голям беше. Тежка, трудна и непривлекателна работа, с високо текучество. Не всеки можеше да работи там да издържа при тия условия на труд. А работата е такава, че не може да се спре.

Пред ветераните Румен Цонев заяви:

Ние, сегашното ръководство на КЦМ, хората, които продължаваме да работим, сме убедени, че имаме много сериозно бъдеще. Нашите метали ще бъдат достатъчно потребни и ще направим така, че КЦМ да е една от най-проспериращите компании в страната. А че тя е най-проспериращата чисто българска компания-това е факт и днес!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56