Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Открива се "Сцена на кръстопът" с "Укротяване на опърничавата"


С премиера на Пловдивския драматичен театър тази вечер се открива неговия юбилеен 140-и сезон и юбилейното 25-о издание на един от най-влиятелните театрални фестивали у нас „Сцена на кръстопът“. 

Билетите за „Укротяване на опърничавата” от Уилям Шекспир с режисьор Стайко Мурджев са изчерпани при капацитет от 50% в залата, както изискват противоепидемичните мерки. Заради големия зрителски интерес, вече е програмирана и втората му премиера за 27 септември. 

В програмата на фестивала тази година няма чуждестранни участия, но българските представления са отличени с множество награди ИКАР и АСКЕЕР. Сред тях са „Боклук” с режисьор Ивайло Христов, моноспектакълът на Христо Мутафчиев „Плач на ангел“, „Портокалова кожа” със сценична редакция и постановка на Петър Денчев и „Шекспирин по време на пандемия“ с автор и режисьор Теди Москов. 

Наред с 18-те спектакъла са подготвени две работилници с журналиста Георги Тошев и композитора Асен Аврамов и изложба на сценографа Елена Иванова в Галерия U.P.A.R.K. Акцент на фестивала е срещата с актрисата Цветана Манева за премиерата на книгата „Тя, Цветана” на Яна Борисова и Георги Тошев. 

Публиката на всички събития задължително трябва да носи маски от момента на влизането си в сградата до напускане на театъра. Мотото на „Сцена на кръстопът” тази година е „Театъра Надеждата”. За първи път негов директор е директорът на пловдивския Драматичен театър Кръстю Кръстев, а лице – актрисата Ивана Папазова. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в Пловдив

Със съдействието на литературен кръг "Метафора " се организира творческа вечер на поета Таньо Клисуров в читалище "Алеко Константинов ". Ще бъде представен юбилеен том избрани стихове "Този живот", с подбор на произведенията от Тоня Клисурова, предговор на поета Георги Константинов. „Този живот…“ на Таньо Клисуров е юбилеен том с избрани..

публикувано на 11.09.25 в 06:47

Проф. Любомир Караджов разказа медийната история на АМТИИ

Излезе от печат книгата на проф. д-р Любомир Караджов „АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ в медиите между 55-та и 60-та годишнини на Академията (2000-2024)“.  Това е вторият том на публикувания от същия автор през 2020 година сборник с академични събития в АМТИИ между 2014 и 2019 г.   Книгите съдържат  текстове на проф. Караджов, писани за..

публикувано на 10.09.25 в 16:50

Пловдив днес се превръща в "Сцена на кръстопът"

Международният театрален фестивал "Сцена на кръстопът", чийто основоположник е Стефан Данаилов, се открива за 29-а поредна година. Домакин е Пловдивският драматичен театър. Първото представление в афиша е спектакълът „Без кръв“ на Пловдивската трупа по едноимения роман на Алесандро Барико. Режисьор е Диана Добрева, а сценичната адаптация е..

публикувано на 10.09.25 в 07:00

Николай Няголов открива изложба в галерия Аспект

Есенният сезон в галерия Аспект започва със самостоятелна изложба на известния пловдивски художник Николай Няголов. Традиционно, всяка втора година, художникът представя новите си картини в галерията и тази година е подготвил 25 платна, обединени под мотото „неРеално“. Експресивни, динамични, изригващи феерия от цветове, творбите на Николай Няголов..

публикувано на 09.09.25 в 11:22

Талантливият човек е колеблив, насърчението е важно

Творческото писане при младите хора, как може да се подобри изучаването на родния език, питаме поетесата  Ина Иванова , част от академията "Заешка дупка", която навърши 10 години и стартира новите курсове от септември. Ина Иванова каза, че когато хората кандидатстват за курс по творческо писане, това вече означава, че те конкретно имат интерес да..

публикувано на 08.09.25 в 10:39