Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празник на лютеницата в Куртово Конаре

Село Куртово Конаре е домакин на 13-то издание на традиционния фестивал, посветен на лютеницата и местния сорт чушки, известен като куртовска капия.

Заради пандемичните мерки голяма част от проявите отпадна, но останаха изложението базар на местни производители и традиционните конкурси „Царица на лютеницата“, Най-атрактивен щанд, Пазител на традицията и награждаване на участниците в конкурса „Разкажи ми спомен“.

„В тазгодишното издание на Куртово Конаре Фест на фокус са дребните производители. Елате, вижте, опитайте и купете от техните продукти! Годината беше много тежка за всички тях предвид пандемията и тежките климатични условия“, призовават организаторите.

Акценти в програмата днес са с дегустации на домашно приготвени лютеници, готвене на открито на доматена супа и други традиционни ястия, както и представяне на гостуващи местни производители от Смилян и Ивайловград. 

Част от проявите се провеждат в Двореца „Кричим“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Всички жители на Раковски и региона ще имат ток до утре следобед

В следващите 24 часа на всички жители на региона, които пострадаха от тежката буря, а те са 20 хиляди домакинства, ще им бъде възстановено дългосрочно захранването. Това съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков, който посети тази вечер община Раковски, за да инспектира на място работата по възстановяване на прекъснатото от буря електрозахранване в..

публикувано на 30.07.25 в 19:53

Забраниха движението на дребни преживни животни в цялата страна

Забранява се движението на дребни преживни животни в цялата страна, с изключение на придвижването им към кланици. Въвеждането на допълнителната ограничителна мярка е заради  разпространението на шарката по дребните преживни животни и   усложнената епизоотична обстановка.  Допуска единствено за придвижване към обекти за незабавно клане, след..

публикувано на 30.07.25 в 17:40

БАБХ обяви обществени поръчки за ограничаване на шарката

Областната дирекция по безопасност на храните - Пловдив обяви две обществени поръчки, с които да се вземат по-сериозни мерки за ограничаване на шарката по дребните преживни животни в областта.  Установените към момента огнища в областта са 93, пише в една от обявените поръчки. Тя е на стойност 3 милиона лева без ДДС, а срокът за изпълнение е до 31..

публикувано на 30.07.25 в 15:39

Разследват скандално нарушение на ЗДП в Пловдив, взривило социалните мрежи

Полицията в Пловдив се самосезира и започна проверка на скандален случай на пътя, публикуван в социалните мрежи и събрал множество гневни коментари.  От публикацията се вижда дете, качено на тавана на автомобил с пазарджишка регистрация, а жената, направила снимката твърди, че когато колата потеглила, детето още било горе.  Възмутената гражданка..

публикувано на 30.07.25 в 14:55

От летище "Пловдив" обещават 11 редовни линии до 2032 година

Продължават усилията за развитие на летище „Пловдив“.  От следващата година ще бъдат разкрити още две линии, а едната от тях ще настояваме да бъде до Испания.  Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров по време на пресконференция, в която участваха кметове на общини, включени в Управителния съвет на Фонда за развитие на летище Пловдив, а също и..

публикувано на 30.07.25 в 14:06