В програма "Точно днес" - разговор за сложната политическа действителност с Георги Киряков, политолог, който има опасения, че и следващия вот, който ни очаква, няма да доведе до нов кабинет.
Какво следва без консолидация на паритиите и до къде може да се стигне?
Георги Киряков, отбеляза, че в 46-то НС не се даде възможност да се състави стабилно мнозинство, което доведе до трети вот в рамките на една година. "Това е основната причина, за да има блокаж на парламентарните процеси в страната. Причините за това са много, но тази ситутация не е само след вота и предпочитаниата на избирателите. Те посочиха кой да ни управлява, но политиците имаха своя лична задача и трябваше да е постигнат", допълни политологът.
"Не бива да се търси вина, в който и да е за ставащото, защото трябва да има и наказание, а наказание, когато иде реч за избори не е възможно, тук говорим за демократичните основи на обществото. През наказания няма как да поправим сегашната ситуация", каза Киряков.
Той даде добра оценка на служебното правителство, защото успя в тежката ситуация да вземе важни решения. Киряков каза : "Това удряше постоянно по президента, защото той беше стратегът за това правителство."
По повод на нова партия на Кирил Петков и Асен Василев: Има индикации в тази посока от тях двамата, те казват, че до края на мандата на служебното парвителство няма да градят парти, но това оставя у хората усащане, че когато приключи мандата, че те ще направят опит да материализират подкрепата, която натрупаха. Те бяха силните фигури в служебния кабинет.
Изборите две в едно, на 14 ноември: Това е трудно взето решение от президента, защото той още от началото не беше склонен да се съгласява към този тип смесване на изборите. Сега президентът Радев ще бъде в изключително неудобна ситуация да прави избори с партиите, които искат да участват в следващото НС. По повод на фигурите, които се обсъждат от ГЕРБ за президент, сред които са Петър Стоянов, Георги Близнашки, политологът смята, че нито една от тези кандидатури няма да успее да генерира досатъчно влияние в рамките на кампанията, за да пребори на първи тур Румен Радев.
"Щом не е Бойко Борисов кандидат за президент, то ГЕРБ нямат вяра в себе си, че ще спечелят тези избори. Т.е почти сигурно правят калкулации, че ще ги загубят", смята Георги Киряков. Той заключи, че ще се стигне до нова патова ситуация и след тези избори, възможно е да се върнем към ситуацията от 4 април. Киряков обобщи: "Тогава вече ще се наложи да разберем дали ще има официална коалиция ГЕРБ - ДПС или коалиция БСП - ГЕРБ. Но, това е малко възможен вариант и ще има нова невъзможност да се състави правителство, защото отново партиите на промяната, може би няма да имат 121 народни представители."
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..