Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Сцена на кръстопът" стартира с надежда за приятелството

"Мотото на фестивала тази година е "Театъра - надеждата", защото се оказа, че  изкуството, сценичните изкуства, театърът са единственото място, където хората в тази разбунена държава с много проблеми, които се решават в момента, успява да събере хората. Това е същността на изкуството и съм щастлив, че в този храм на изкуството хората наистина са обединени от доброто и са вдъхновени". Това заяви на пресконференция фестивалният директор и директор на Пловдивския драматичен театър Кръстю Кръстев.

Росица Обрешкова - програмен директор на "Сцена на кръстопът" подчерта, че най-интересното, което се е случило през годината на театралните сцени в страната е, че са създадени изключителни спектакли.  

"Мастера казваше, че е приятел за дълъг път. И всички го знаем. Изключително съм щастлива, че нашият фестивал "Сцена на кръстопът" има толкова добри приятели за толкова дълъг път  вече 25 години. Пожелавам да пътуват с нас още по толкова. Да запазим духа на Стефан, цялото му усещане за живота  с този размах, който той го имаше! По време на чума знаете, театрите се затварят, а ние ги отваряме на 50%".  

По думите на Обрешкова, жаждата за общност, гладът към театъра прави възможни  прекрасните спектакли, включени във фестивалната програма.

Обрешкова уточни, че съпътстващата програма е изключително интересна. Наред с изложбата на Елена Иванова - един от най-големите ни и утвърдени на международната сцена сценографи, в галерия U.P.A.R.K., зрителите ще могат да присъстват и на уъркшоп на Георги Тошев с актьори, за да видят процеса на подготовката им за присъствие в медийното пространство, предвидена е среща с композитора Асен Аврамов. 

Обрешкова потвърди, че и тази година ще бъде присъдена стипендия на името на Стефан Данаилов - Ламбо за втори път. На големия актьор и създател на Есенния театрален фестивал "Сцена на кръстопът"  ще бъде посветен и хепънинга на 21 септември, за да бъде запазена неговата памет и всички заедно да отпразнуват 25-та годишнина на фестивала. 

Чуйте повече от звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 28.09. -04.10.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 28. 09. 2024г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 28 септември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Итало Калвино. Няка спи под камък. Размисли за литературата и обществото. Есета. 480 стр., ок. 6А, Колибри, 2024г...

публикувано на 30.09.24 в 12:13

Литературно четене в памет на проф. Светлозар Игов

Възпоменателно литературно четене събира днес поети и белетристи в 6-та аудитория на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" . То се провежда година след кончината на проф. Светлозар Игов – литературовед, писател, критик, преводач. Литературният академичен час ще открие проф. Жоржета Чолакова, а сред участниците са Антон Баев,..

публикувано на 30.09.24 в 06:47

Пловдив в българската литература - духовен маршрут тази неделя

В две поредни недели „Духовни маршрути в Пловдив 2024“ ще представят „Град Пловдив в българската литература“.  Водач в двата последни маршрута в есенното издание е доц. д-р Младен Влашки. Инициативата, която включва четири издания през септември и октомври е на издателство „Летера“.  Проектът е финансиран от Община Пловдив и е част от Културния..

публикувано на 29.09.24 в 07:28

Финал на фестивала "Тракийски мистерии"

Античен театър Пловдив посреща Фестивал "Тракийски Мистерии", като това е кулминацията и финал на тазгодишното издание. Организаторите са подготвили богата еднодневна програма с многообразие от фестивални форми. Ще се изгради своеобразен Фестивален Полис, пресъздаващ в  пълнокръвния живот в Древна Тракия.  В късния следобед фестивално шествие,..

публикувано на 29.09.24 в 07:18

В "Срещите" за особеностите на българската народопсихология

Въпросът на "Срещите" тази събота е: "Защо сме такива?" Справка - подмолите на историята.  Своите наблюдения споделят философът Тони Николов, писателят Владимир Зарев и богословът Петър Граматиков. Слушайте, интересно е!

обновено на 28.09.24 в 10:17