28 платна с шевици, изрисувани за всяка от 28-те области на България и повечето съчетани с емблематично място от тях. Това представлява изложбата „Род“ на Радина Росенова, която днес се открива в Къщата на художниците „Верен Стамболян“, като част от събитията в Празниците на Стария град.
Пловдив е представн с Етнографския музей, а елементи от шевица могат да се открият в неговото изображение. Родният на Радина Росенова Разград присъства без емблематична забележителност, но с две шевици, специфични за местните хора, наричани още кАпанци. В тях, казва авторката, се съдържат най-много старобългарски символил. А Пазарджик, където завършва училище за изкуства, е избрала да вплете в местната шевица Часовниковата кула.
Родовата история на Радина Росенова я свързва с Георги Бенковски по линия на нейната баба Велика Копривщенова. Това е и една от причините идеята да съедини като нишки на шевица корените ѝ с настоящето не я напуска в 12-те години, когато е учила и живяла извън страната ни.
"Според мен, родолюбието не се възпитава. Във всеки един нас то е закодирано в кръвта ни. Много се гордея, че съм потомка на Бенковски. Тази буйна кръв определено има влияние върху изкуството ми и върху мен като човек. А за шевицата вярвам, че това е вселенският ни код – изцяло посветена на позитивни послания. В моя случай аз се опитвам да изградя един мост между млади и стари. Да търсим тази заедност, от която много се нуждаем – мисля, че можем да използваме кодовете на нашите деди" - убедена е авторката на проекта.
Тази вечер три поколения от нейния род – баба ѝ, майка ѝ Бояна Илиева и тя самата – ще открият изложбата „Род“. Тя ще остане тук до 30 септември, а идеята е след това да продължи да пътешества, обикаляйки и българските общности извън граница.
Още може да чуете в репортажа в звуковия файл. А видео репортажът гледайте в youtube канала ни и тук:„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..