Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избори 2 в 1 крият риск едната кампания да потопи другата

Снимка: БГНЕС

Съвпадението на двата типа избори е лошо. Няма никаква перспектива, в която който и да било би могъл да спечели от това. Причината е в това, че двата избора имат отношение към различни институции и рискът е едната предизборна кампания да потопи другата. Ситуацията е особена, никога досега не сме провеждали подобен тип избори две в едно“. Това одчерта политологът доц. Антоний Гълъбов.

По думите му, трябва да си дадем сметка за всички рискове пред политическата система. Най-големият от тях е, че българските граждани могат да реагират негативно на това, което виждат през последните месеци и да не участват в избори.

„Най-важното е гражданите да успеят да преодолеят емоционалната си реакция спрямо поведението на политическите партии и да излязат на избори. На 11 юли бе достигнато най-никтото равнище на участие в избори от 1990 г., когато гласуваха 2 млн 700 хиляди души и ако слезем под 2,5 млн., това ще бъде много сериозен проблем, защото означава, че единствената демократична бариера пред установяване на някакъв полупрезидентски режим в България няма да се реализира.“

Доц. Гълъбов подчерта още, че до момента президентът Румен Радев не е припознат като кандидатура на нито една партия. Стратегията на Радев не предполага да бъде партиен кандидат, защото той ще се стреми да има контрол върху следващо управляващо мнозинство в НС. Неговите сметки са да бъде подкрепен от партии, които ще могат да формират мнозинство  в следващия Парламент.

„Съчетаването на най-мажоритарния избор – избор за президент с пропорционален избор за НС крие много сериозни рискове пред поведението на политическите партии, които трябва да възстановят доверието на избирателите си. Това е много трудно в момента“.

Доц. Гълъбов обаче бе категоричен, че в България има много качествени и добре подготвени достойни хора, които могат да бъдат издигнати, но въпросът е доколко личният им авторитет би могъл да мотивира избирателите да подкрепят и партиите, които са ги издигнали.

Чуйте повече от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44