15-ти септември започна с традиционната, празнична атмосфера във всички пловдивски училища. Не всички ученици присъстваха по едно и също време на тържествата, имаше си часове, различни за отделните класове.
Първи бяха първокласниците, и по-големите от пети и осми клас. Така гласи заповед на МОН, за да се спазват мерките срещу Ковид-19.
Маските не смутиха началото, но децата знаят за тях дори в 1 клас, и дори им ги купуват с различни емоджита по тях.
Първият школски звънец удари за 3100 пловдивски първокласници, а общият брой на учениците от I до XII клас е 33 хиляди.
Първолаците положиха клетва, традиция за Основно училище „Димитър Талев“ в Кичюк Париж. Кметът Здравко Димитров откри новата учебна година в училище "Димитър Талев" . Той каза : „Бъдете здрави, усмихнати и не спирайте да учите, да мечтаете и да играете. Родители, направили сте правилния избор за училище. Имайте търпение, децата ви са в добри ръце. Колеги, вие наистина сте направили чудно място за тези деца. Вашата професия е благородна и не е лесна. Сейте семето на знанието, децата са прекрасни“
По-големите ученици, тези от Професионалната гимназия по машиностроене посрещнаха заместник - министъра на образованието и науката проф. Генка Петрова, която им обясни, че имат шанс да учат в училище, което е в крак с европейското образование, където се търсят т.нар. "зелени технологии". Тя уточни: "Това е проритет за Европа, електротранспорт, електромотокари и работата с тях."
Проф. Петрова, като фармаколог сложи акцент и над ваксинациите на учителите в България. Тя уточни, че 30% от учителите имат поставени ваксини срещу коронавируса.
Директорът на професионалното училище инж. Кирил Саксанов каза, че имат единствената в България паралелка, дуално обучение със специалност "Електрически превозни средства". Училището работи съвместно с Тракия икономическа зона, имат и нов проект, който ще се изпълнява през новата учебна година.
Учениците от Професионалната гимназия по машиностроене определиха своя избор, като идея за бъдещата им работа в производството. Част от тях ще продължат висше образование в същата специалност.
"Успешна година и по-малко пред лаптопите", това си пожелаха ученици и учители в пловдивските училища, на 15 септември.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..