„46-то НС функционираше, за да удовлетвори емоционалните щения на десетина партийни лидери и няколко депутати около тях. Не биваше да имаме никакви очаквания от него“, това заяви политологът и преподавател в Софийски университет Страхил Делийски в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Той припомни, че зад гласовете на партиите стоят едва 1/3 от българските граждани с право на глас. „Това е изключително ниско представително Народно събрание. Няма как да оценяваме едно такова представителство, което е и със спорни политически качества“, каза политологът и обясни, че ниската активност на избирателите се дължи на това, че те не успяха да се припознаят в партиите.
„Това не са политически партии в същинския смисъл на думата. В тези партии липсва разбиране за тяхната функция и същност. Това са просто организации, които следват някакъв странен дневен ред, който дневен ред обслужва шепа партийни функционери“, така обясни Делийски провалът на 46-то НС, след предходния кратък живот на 45-то.
На спекулациите за съставянето на съвместен политически проект между Кирил Петков и Асен Василев Делийски коментира, че „една партия не може да бъде на двама министри. Ние трябва да видим какви са политиките, идеите, социалният интерес“.
За изборите 2 в 1 той прогнозира, че ще се получи сливане на кампаниите.
„Изглежда, че двата субекта, които максимално ще спечелят от тази ситуация са ГЕРБ и Радев. ГЕРБ могат да спечелят допълнителна електорална подкрепа на парламентарния вот чрез силна анти-Радев реторика“, каза политологът.
„ГЕРБ са толкова изчерпани идейно, че това е единственият им шанс да отворят някаква електорална периферия“, допълни още Делийски.
Той дефинира липсата на излъчен от тях президент като „несериозно“ и каза, че „това показва отношението на партията към изборите“.
„Можем да очакваме странни резултати от тези избори, но при всички положения те няма да са адекватни на предпочитанията на българските избиратели“, заключи политологът.
Целия разговор със Страхил Делийски слушайте в звуковия файл.
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..