Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската независимост „Точно днес“

На 22-и септември 1908 г. във. Велико Търново, с манифест, българският княз Фердинанд обявява независимостта на България. Този акт отхвърля последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта (Турция), а след това и Великите сили признават официално българската независимост. Денят е обявен за официален празник с решение на Народнотосъбрание от 10 септември 1998 г, след прекъсване на отбелязването му в годините на комунизма.

В утрото на 22 септември 2021 говорим за събитията от 1908 година с проф. Петко Петков от Великотърновския универсиет „Св. Св. Кирил и Методий“. Дипломацията, ролята на княза, ролята на правителството и на обикновените хора с във фокуса на разговора с него.

Каква е пловдивската следа в събитията отпреди 113 години? Отговор търсим от историка Видин Сукарев, който, изследвайки онова време и последни открити документи, ще разкаже и футболна история, която дава още един етикет на годините от началото на миналия век.

Ще разкажем и за самия Манифест - впечатляващ, пищен държавен документ, който се съхранява в Централния държавен архив и заради своята ценност рядко се показва на публиката. Негов автор е пловдивчанинът Харалампи Тачев - известен художник, модернист. Разказът за живота и творчеството му ще е на изкуствоведа  проф. Милена Георгиева, негов изследовател.

Как говорим за историческите събития, как ги помним, четем и употребяваме в празничната ритуалистика и как стоят в речника на съвременните водачи. На тази тема ще спрем вниманието си с професора по литература от ПУ „Паисий Хилендарски“ Инна Пелева.

С поглед към съвременните ценности ще бъде е разговорът ни с писателя Николай Табаков, дни пред представянето на новия му роман „Синята гора“.

Във „Великите европейци“ също се връщаме към началото на 20 век с разказа на Пламен Асенов за Карл Бенц и Густав Даймлер.

И още в предаването – среща с Цветана Манева в „Добро утро, ден!“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

обновено на 29.11.24 в 16:59

Светлини и мъгли в "Ден след ден"

По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..

публикувано на 29.11.24 в 14:56

Поетично с „Вход свободен“

С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър".  Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..

публикувано на 29.11.24 в 09:30

На 29 ноември "Точно днес"

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?  Говорим с Евелина Славкова, социолог от..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

"Ден след ден" на 28 ноември

Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..

публикувано на 28.11.24 в 14:43