"Друг е въпросът дали това присаждане в днешното на речи от миналото дали върши само позитивна работа, каквато е идеята. Но винаги такова цитиране на нашите великани отпреди, на нашите творци и политици от по- старо време отваря възможността и за малко горчивина. Защото съпоставката е неминуема. Неминуемо си задаваме и въпроса колко автентично и искрено е това припомняне на някогашното или е по- скоро укриване на това, което действително мисли този или онзи лидер на настоящето".
Проф. Инна Пелева сподели, че според нея всички имат усет за изхабяването на думите.
"Всички си даваме сметка за това, че езикът умира в лозунга и се превръща в параван". През социализма също чувахме великолепни думи, което родиха каламбура "Дела, дела и пак думи". Опитът ни прави скептици и това не е толкова лошо, ние имаме право да "повдигнем вежди е да се усъмним", каза още проф. Инна Пелева.
Тя изрази надежда, че сегашните политици също си дават сметка за това и ще се опитат да сложат зад думите една поне прилично изглеждаща реалност.
Интервюто могете да чуете в прикачения звуков файл.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..