От седмица и за първи път, НЗОК заплаща лечението на пациентите с коронавирусна инфекция, които се лекуват в домашни условия. Вече са разкрити около 50 COVID зони за извънболнично лечение на пациенти с коронавирус. Една от тях е в ДКЦ-2 в Пловдив, където само през вчерашния ден са преминали 26 болни, при 4-ма от тях е доказана ковид инфекция. Това съобщи управителят д-р Валентина Костуркова. За програма "Точно днес" тя разясни каква е методиката пациентите, с леки или със средно тежки симптоми на коронавирус, да бъдат прегледани, изследвани и да получат безплатни лекарства.
" От началото на септември се увеличаха пациентите, които търсят консултация, като това са предимно неваксинирани граждани, уточни специалистът.
По думите й НЗОК заплаща за домашното лечение само на здравноосигурените лица с доказана инфекция ковид-19, потвърдена с тест - ПСР или антигенен.
" В COVID зоните се обслужват както насочени пациенти от личните лекари с диагноза ковид, така и самонасочели се болни. Важно е да се знае, че за едно здравноосигурено лице в рамките на 10 календарни дни от датата на доказване на заболяването, регистрирането в националната система трябва да бъде за борба с ковид, тоест не повече от 10 дни след като той има положителен тест. По отношение на лекарствата, те се изписват еднократно, за един терапевтичен курс, от 7 до 10 дни. Изписват се на електронни рецепти, което много улеснява.
Рецептата може да бъде изпълнена във всяка една аптека на територията на страната, работеща с НЗОК. За разлика от хроничните заболявания, които също се изписват по електронен път, тук при острото заболяване, в аптеката има възможност за смяна с генерично лекарствено средство, но съответно и с доплащане, ако е необходимо. Това е много важно да се знае", допълни д-р Костуркова.
Тя каза, че има сигнали за липсващи медикаменти в аптечната мрежа, но има възможност за замяна на тези лекарства.
Д-р Костуркова уточни, че пациентът има право на вторичен преглед по здравна каса, на безплатни изследвания и образна диагностика, ако се налага. Няма значение и за какъв специалист ще е направлението, издадено от общопрактикуващия лекар. В ДКЦ-2 се преглеждат всички пациенти, дори и тези без здравни осигуровки, но те не могат да ползват безплатни лекарства.
Според лекаря трябва да бъдем по-отговорни и да се ваксинираме.
Интервю с д-р Костуркова може да чуете в прикачения звуков файл.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..