Арменският апостолически храм "Сурп Кеворк" в Пловдив ще отбележи храмовия си празник, който ще премине под тържественото ръководство на епископ Датев Агопян, архиерейски наместник на ААСЦ в България.
След църковната служба ще се раздава традиционният курбан мадах и е предвидена културно-музикална програма с участието на арменските танцови групи “Ереван”, “Астхигнер” и “Йеразанк”.
Началото на тържествата е в 10.30 ч.Църквата "Сурп Кеворк" първоначално е била източноправославна, посветена на Св. Георги Победоносец. Още през 1767 г. тази църква е била преотстъпена на Пловдивската Арменска Епархия. Това е единствената църква със странични отделения освен централния кораб: едно за жените и друго за мъжете. Към църквата е бил построен параклис. След няколко реконструкции храмът добива днешния си вид.
В църковния двор на празното пространство между църквата и някогашната църквица "Сурп Хач" стои запазен мраморен саркофаг с правоъгълна форма. Капакът му също е от мрамор и е подвижен. Камбанарията на църквата, строена вероятно през втората половина на XIX в., по време на земетресението в 1928 г., е полусрутена. Новата камбанария се изгражда на същото място в ъгъла.
В дворчето пред параклиса "Тадей и Партений" към западната страна, близо до западното стълбище, стои все още един кладенец, направен по поръка на знатен арменец, в памет на рано починалия му син. Кладенецът е построен на 5 май 1877 г.
В северната част на църковния двор се намира бившата сграда на училище "Св. Вартананц – Вараварян" с надпис по елипсовидна мраморна плоча на арменски език и годината на построяването му 1894 г.
От южната страна на църковния двор, на мястото на старото арменско училище, за периода 1943-1944 г. е построена триетажна сграда на новото Арменско училище. В приземния етаж на училището се намира канцеларията и складовите помещения на Арменското Църковно Настоятелство. Тук се помещава и читалище "Красирац Йехпайрутюн" ("Книголюбиво братство"), основано през 1883 г., запазило съществуването си и до днес.
Голяма ценност за храма са нейните стари икони, изписвани от зографи. Между тях са "Света Богородица Пътеводителка", създадена в края на XVIII век от неизвестен арменски майстор, иконата "Богородица с Младенеца" - картина с красиво резбована позлатена рамка, дело на Никола Одринчанин, изписана през 1838 г. Негови са и типичните за арменските църкви от XIX век платна на светци и библейски епизоди.
Църковният комплекс, Домът на културата, ОУ "Виктория и Крикор Тютюнджиян", читалище "Красирац", намиращи се на общ терен в подножието на хълма Небет тепе, представляват средище на религиозен, просветен и културен живот на арменството в града както в миналото, така и днес.
Кметът на Смолян Николай Мелемов награди 35 просветни и културни дейци с годишната награда на Общината на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. За втора поредна година Община Смолян отличи осем ученика, явили се и класирани на национален кръг на олимпиада или национални..
Хиляди се включиха в празничното шествие в Пловдив по повод Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Честването продължава през целия ден като по традиция започна на площад „11 май“ пред ХГ „Св. св. Кирил и Методий“, където е разположен паметника на Светите братя. В Актовата..
Изкоренени дървета, щети по автомобили и покриви, унищожени паркове. Това са част от щетите от снощната градушка и силна буря в Хисаря, съобщи за Радио Пловдив кметът на града Ива Вълчева. Припомняме, че през нощта бяха разчистени основните пътища и към момента няма затворени, но заради тежките поражения се отмени празничното шествие по повод..
Специален празничен концерт очаква пловдивчани и гостите на града в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май, от 19 часа на сцената на пл. „Стефан Стамболов“. Празничната програма на община Пловдив, която включва събития през целия ден, ще завърши с Ансамбъл „Тракия“ и..
С празнично шествие се отбеляза празникът на българската азбука и просвета в Пазарджик. Стотици деца, ученици, учители и граждани се включиха в шествието за 24 май. То започна пред читалище "Виделина", премина през булевард "България" и завърши с поднасянето на цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий. Програмата продължи с..