Арменският апостолически храм "Сурп Кеворк" в Пловдив ще отбележи храмовия си празник, който ще премине под тържественото ръководство на епископ Датев Агопян, архиерейски наместник на ААСЦ в България.
След църковната служба ще се раздава традиционният курбан мадах и е предвидена културно-музикална програма с участието на арменските танцови групи “Ереван”, “Астхигнер” и “Йеразанк”.
Началото на тържествата е в 10.30 ч.Църквата "Сурп Кеворк" първоначално е била източноправославна, посветена на Св. Георги Победоносец. Още през 1767 г. тази църква е била преотстъпена на Пловдивската Арменска Епархия. Това е единствената църква със странични отделения освен централния кораб: едно за жените и друго за мъжете. Към църквата е бил построен параклис. След няколко реконструкции храмът добива днешния си вид.
В църковния двор на празното пространство между църквата и някогашната църквица "Сурп Хач" стои запазен мраморен саркофаг с правоъгълна форма. Капакът му също е от мрамор и е подвижен. Камбанарията на църквата, строена вероятно през втората половина на XIX в., по време на земетресението в 1928 г., е полусрутена. Новата камбанария се изгражда на същото място в ъгъла.
В дворчето пред параклиса "Тадей и Партений" към западната страна, близо до западното стълбище, стои все още един кладенец, направен по поръка на знатен арменец, в памет на рано починалия му син. Кладенецът е построен на 5 май 1877 г.
В северната част на църковния двор се намира бившата сграда на училище "Св. Вартананц – Вараварян" с надпис по елипсовидна мраморна плоча на арменски език и годината на построяването му 1894 г.
От южната страна на църковния двор, на мястото на старото арменско училище, за периода 1943-1944 г. е построена триетажна сграда на новото Арменско училище. В приземния етаж на училището се намира канцеларията и складовите помещения на Арменското Църковно Настоятелство. Тук се помещава и читалище "Красирац Йехпайрутюн" ("Книголюбиво братство"), основано през 1883 г., запазило съществуването си и до днес.
Голяма ценност за храма са нейните стари икони, изписвани от зографи. Между тях са "Света Богородица Пътеводителка", създадена в края на XVIII век от неизвестен арменски майстор, иконата "Богородица с Младенеца" - картина с красиво резбована позлатена рамка, дело на Никола Одринчанин, изписана през 1838 г. Негови са и типичните за арменските църкви от XIX век платна на светци и библейски епизоди.
Църковният комплекс, Домът на културата, ОУ "Виктория и Крикор Тютюнджиян", читалище "Красирац", намиращи се на общ терен в подножието на хълма Небет тепе, представляват средище на религиозен, просветен и културен живот на арменството в града както в миналото, така и днес.
РИОСВ - Пловдив установи незаконно сметище в близост до Околовръстно шосе край село Белащица. Инспекторите са отишли на проверка след подаден сигнал, че в района от няколко дни се докарват и депонират отпадъци с камиони, които се зариват там. При проверката е установен насип с височина около 3 метра, разположен на около 180–200 метра от Околовръстния..
Близо 1500 горски служители се събраха на протеста на километър 119 на магистрала "Тракия" край Пловдив. На място са и стотици жандармеристи, които спряха протестиращите в опита им да блокират магистралата. При създалото се напрежение заради неизпълнение на полицейски разпореждания бе задържан заместник-председателят на КНСБ Тодор Капитанов. Той ще..
Владимир Славенски беше избран за председател на групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“ в Общинския съвет на Пловдив, съобщиха от формацията. Изборът му идва след като досегашният председател Николай Гюров преди седмица обяви, че напуска "Продължаваме промяната". „Приемам избора за председател като дълг – към..
Протест на горски служители ще блокира изцяло движението по AM "Тракия" до Пловдив. Това ще се случи в 10 часа при 119 км. в посока София. Затворени за движение ще бъдат и двете платна. Протестиращите настояват за увеличение на работните заплати в структурите и осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Настояват увеличението да е с..
От 15-ти юли /вторник/ започва ремонтът на южното платно на бул. „Дунав“ в Пловдив между кръстовището с бул. „Васил Априлов“ и ул. „Победа“."Ще се подменя пътната основа, след което платното ще бъде асфалтирано. Ремонтът се изпълнява по проекта за воден цикъл "Брезовско шосе - Дунав", финансиран по ОП "Околна среда". Това е последният етап от..