Музиканти от Пловдив и Одрин ще свирят заедно на 1 и 2 октомври на Римския стадион, на стълбите на Каменица, край фонтаните в Цар-Симеоновата градина и в хотел „Рамада Тримонциум“.
Денят на музиката, 1 октомври събира за съвместни концерти таланти от НУМТИ „Добрин Петков“, Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство и Държавната консерватория при Тракийския университет в Одрин.
Пловдивските изпълнители вече проведоха репетиция в южната ни съседка, за да изсвирят заедно произведенията, включени в програмата. Те бяха посрещнати от заместник - ректора на университета и директор на консерваторията проф. Ахмет Хамди Зафер. Диригентът ще се включи в съвместните прояви, реализирани с подкрепата на Дирекцията по въпросите на ЕС към Министерството на външните работи на Република Турция.
Началото на музикалната инициатива ще бъде дадено на 1 октомври в 17.30 часа с клавирен концерт в хотел „Рамада Тримонциум“. Участие ще вземат д-р Серхан Кюнгерю – пиано и пловдивски ученици. Концертът на откритата сцена край Пеещите фонтани е с начален час 21. Публиката ще чуе струнно трио от Държавната консерватория в Одрин, ансамбъл ударни инструменти „Престо“ с ръководител Пенчо Пенчев – НУМТИ „Добрин Петков“ и академичния народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев към АМТИИ.
Две са музикалните прояви на 2 октомври. Концертът под мотото „Пловдив заедно“ включва трио духови инструменти от Одрин и дуо тромпети от АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев". Началото е в 12.30 часа, стълбите на Каменица.
Финалният концерт ще бъде вечерта на 2 октомври от 18 часа на сцената на Римския стадион. Диригенти са проф. Ахмет Хамди Зафер и доц. Пламен Първанов. Гост-изпълнител ще бъде цигуларят Мичо Димитров.
В интервю за Радио Пловдив говорим с гостите от НУМТИ "Добрин Петков", Юлия Марковска, преподавател на виолончело и нейната ученичка Дария Русева от V клас. Разговор и с Евгения Ночева, преподавател по цигулка на сестрите Мариана и Екатерина Стоеви, които ще свирят на концерта в събота. Трите ученички ще свирят на финалния концерт на Римския стадион.
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..